Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 02/2018 (59)

455783-352x500

Przedstawiamy Państwu kolejny nasz Przegląd, a w nim: najsłynniejsza amerykańska powieść “straconego pokolenia”, kolejny tom sagi fantasy, polski klasyk międzywojenny, biografię słynnego nazisty oraz “cegłę” od Kinga.

AUTOR:F. Scott Fitzgerald[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Wielki Gatsby
TYTUŁ oryginału:The Great Gatsby
Tłumaczenie:
Wydawnictwo:Bellona
Data wydania:2013
ISBN:9788311128842

OPIS:

Powieść uznana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Autor, Francis Scott Fitzgerald, czołowy twórca tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, ukazał desperację i zagubienie młodych Amerykanów w okresie prosperity po pierwszej wojnie światowej. Właśnie barwny obraz obyczajów, romanse, miłości i tragedie oraz szybkie fortuny z prohibicją w tle stanowią o nieprzemijającym uroku książki.

AUTOR:Robert Silverberg[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Czarnoksięznicy Majipooru
TYTUŁ oryginału:Sorcerers of Majipoor
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo:Solaris
Data wydania:
ISBN:9788375900200
CYKL: Kroniki Majipooru, tom 4

OPIS:

Wieloletni władca Majipooru, który zapewnił swoim poddanym niebywały dobrobyt, spoczywa na łożu śmierci. Zanim jednak tron obejmie Lord Confalume, musi zostać wyznaczony również jego następca. Niemal pewnym kandydatem jest książę Prestimion, gdyż Korsibarowi, jako synowi Confalume’a, tradycja zakazuje dziedziczenia władzy po ojcu. Korsibar postanawia zburzyć panujący porządek, używając w tym celu magii. Wybucha krwawa wojna domowa.

AUTOR:Tadeusz Gołęga-Mostowicz[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Znachor
TYTUŁ oryginału:Znachor
Tłumaczenie:
Wydawnictwo:Pi
Data wydania:2014
ISBN:9788378363453
CYKL:Seria bestsellerów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

OPIS:

Pasjonująca, a jednocześnie chwytająca za serce opowieść o losach lekarskiej znakomitości, doskonałego kardiochirurga profesora Rafała Wilczura.
Gdy niespodziewanie odchodzi od niego ukochana żona, załamany Wilczur, szukając pociechy i zapomnienia, topi smutki w alkoholu. Kompletnie pijany, wdaje się w bójkę z szajką opryszków, i w efekcie traci pamięć.
Mija piętnaście lat…
Nieznany nikomu Antoni Kosiba, człowiek znikąd, z sukcesem przeprowadza operację kalekiego syna młynarza. Zyskuje sławę wielkiego uzdrowiciela; nie wie jednak, że jego umiejętności są solą w oku miejscowego lekarza…

AUTOR:Mario R. Dederichs[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Heydrich. Twarz zła
TYTUŁ oryginału:Heydrich. Das Gesicht des Bosen
Tłumaczenie:Jerzy Pasieka
Wydawnictwo:Dolnośląskie
Data wydania:2005
ISBN:9788324594290
CYKL:

OPIS:

Biografia arcysiepacza Trzeciej Rzeszy stylem przypomina książki Wołoszańskiego. Książka napisana dynamicznym i wartkim stylem, łączy w sobie elementy psychodramy, reportażu i fabularnej rekonstrukcji zdarzeń. Autor nie stroni od pikantnych szczegółów, jak spekulacje na temat rzekomego żydowskiego pochodzenia Heydricha. Hitlerowski namiestnik Czech i Moraw, syn kompozytora, niezwykle inteligentny i muzykalny, w powojennych rozliczeniach odsunięty w cień ze względu na wczesną śmierć (1942) – był najbardziej fanatycznym i bezwzględnym realizatorem rasistowskiej polityki Hitlera.

AUTOR:Stephen King[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Bastion
TYTUŁ oryginału:The Stand
Tłumaczenie:Robert P. Lipski
Wydawnictwo:Albatros
Data wydania:2014
ISBN:9788378858508
CYKL:

OPIS:

Najdłuższa i według powszechnych ocen najlepsza powieść w dorobku autora.

Przerażająca wizja opustoszałego świata, obraz apokalipsy. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Bez wybuchów, bez terrorystycznych ataków, bez zapowiedzi – ludzkość umiera. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia stała się masowym grobem.

Nieliczni, którzy przetrwali, zagubieni w nowym postapokaliptycznym świecie, zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru, a kiedy to nastąpi, podążyć obraną ścieżką.

Podzielona ludzkość formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia obudziła w ludziach wszystko co najgorsze, do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. Wciąż jeszcze są tacy, którzy wierzą w miłość, dobroć i braterstwo.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top