Za oknem zima, a w czytelniczym raju, kilka niezwykłych, no i tych bardziej zwykłych pozycji. Genialny Wilde’a, niezwykły Kuttner, olśniewający wizją Silverberg. A do tego profesor Chwalba oraz Barszczewski ze szkicami z czasów konkwistadorów.
AUTOR: Stefan Barszczewski
TYTUŁ: Na szlaku sławy, krwi i złota
Wydawnictwo: Cztery Strony
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-65137-11-1
OPIS:
Wyprawy konkwistadorów odmieniły Europę i Amerykę. Dla Europejczyków ekspansja na nowy kontynent była szansą na bogactwo i chwałę. Dla rdzennych mieszkańców oznaczała niewolę i koniec ich cywilizacji. Książka „Na szlaku sławy, krwi i złota” barwnie opowiada o narodzinach i podboju Nowego Świata. Lektura publikacji przenosi nas w XVI wiek i prowadzi ścieżkami konkwistadorów krok po kroku. Według słów autora w czasy: „Krwawych, rozpasanych, bez miary złota chciwych rycerzy i awanturników odrodzenia, którzy zdobyli Nowy Świat”. Książka bogato ilustrowana grafikami z epoki i grafikami Tomka Bohajedyna. Tekst został opracowany na nowo redakcyjnie i opatrzony przypisami.
OCENA:
AUTOR: Robert Silverberg
TYTUŁ: Valentine Pontifex
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7590-019-4
Seria: Kroniki Majipooru tom III
OPIS:
Trzeci tom jednego z najsłynniejszych cykli science fiction. Majipoor to olbrzymia planeta, zamieszkana przez wiele ras napływowych, wśród których ludzie są rasą dominującą. Na Majipoor żyją też tubylcy, dziwna i wyobcowana rasa zmiennokształtnych, których wszyscy się boją. Z racji braku surowców cywilizacja na planecie jest raczej słabo rozwinięta, ale nie brak i zaawansowanych technologii.
OCENA:
Trzecia powieść ze świata Majipooru rozczarowuje, choć wydawałoby się, że dysponuje wszystkim tym co otwierający sagę Zamek Lorda Valentine’a. Hissune, młody bohater poprzednich tomów dorasta i wkrótce staje się jednym z „bogów” planety, jednak droga ta jest długa i naznaczona upadkiem. Valentine jako urzędujący „bóg” chce ochronić planetę przed rozdarciem i wbrew wszystkim zamiast zniszczyć, stara się zrozumieć. Na tle bardzo dobrej części pierwszej, każda następna powieść z cyklu o planecie Majipoor wydaje się słabsza, jednak, gdy byłaby to powieść samodzielna wypadłaby dużo lepiej.
AUTOR: Henry Kuttner
TYTUŁ: Próżny robot
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7590-081-1
Seria: Klasyka Science-Fiction
OPIS:
Największe triumfy literackie święcił w latach 40. i 50., zmarł też przedwcześnie, więc nie mógł doczekać się laurów. Ale gdyby Hugo były wręczane w jego czasach, jesteśmy przekonani, że Henry Kuttner zbierał by tę nagrodę co roku. W tym tomie, który przygotowujemy znalazły się wszystkie jego najzabawniejsze i wzruszające opowiadania – o rodzinie mutantów z Atlantydy, Hogbenach i o zwariowanym i nadużywającym alkoholu wynalazcy Galegherze.
OCENA:
Zbiór opowiadań jednego z mistrzów krótkiej formy. Choć od czasów ich pierwotnej publikacji minęło już bez mała ponad 60 lat, to dzięki wielkiemu poczuciu humoru autora, opowiadania wcale nie straciły na aktualności. Każda z serii charakteryzuje się swoim odrębnym klimatem. Tak więc dla Galeghera mamy alkohol i palimpsest, robotach i przyszłości jaką niosą oraz najzabawniejsze: o nieprzystosowanych do rzeczywistości mutantach.
AUTOR: Oscar Wilde
TYTUŁ: Portret Doriana Graya
Tłumaczenie: Maria Feldmanowa
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7731-220-9
OPIS:
Portret Doriana Graya jest powieścią uniwersalną, w której współczesny czytelnik może odnaleźć własne problemy i rozterki. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy w świecie wszechobecnych obrazów i wizerunków szukają własnego oblicza i kształtują obrazy innych, a także dla wszelkiej maści moralistów, którzy nazbyt łatwo szafują potępiającymi wyrokami. Moglibyśmy powiedzieć za Gombrowiczem, który wyciągnął z lektury Wilde’a znakomitą lekcję, że „człowiek jest najgłębiej uzależniony od swego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna”. Portret Doriana Graya jest bez wątpienia duchową autobiografią Oscara Wilde’a. Sam artysta uważał, że bohaterowie tej powieści odzwierciedlają różne cechy jego osobowości. Autor pisał w jednym z listów – Portret… „zawiera wiele ze mnie. Bazyli Hallward jest tym, za kogo się uważam; lord Henryk – tym, za kogo uważa mnie świat; Dorian – tym, kim chciałbym zostać – być może w innych czasach”. Pośmiertne życie Portretu Doriana Graya zaczęło się w Polsce w 1905 roku, kiedy to nakładem „Przeglądu Tygodniowego” ukazał się pierwszy polski przekład powieści autorstwa Marii Feldmanowej. Przekład ten, zachowujący niepowtarzalny klimat epoki, celebrujący modernistyczną dbałość o styl i poetyckie piękno, może pretendować do arcydzieł sztuki translatorskiej. Prezentowane wydanie Portretu Doriana Graya w przekładzie Marii Feldmanowej wzbogacone zostało pięknymi ilustracjami i secesyjnymi zdobieniami autorstwa Henry’ego Westona Keena (1899–1935), znanego ilustratora książek i litografa, symbolisty i dekadenta tworzącego pod wpływem tradycji Aubreya Beardsleya i secesji.
OCENA:
Arcydzieło! To jedyne co przychodzi do głowy po przeczytaniu tej książki.
AUTOR: Andrzej Chwalba
TYTUŁ: Historia powszechna. Wiek XIX
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7731-220-9
OPIS:
OCENA:
Uznany polski historyk – Andrzej Chwalba w swojej Historii powszechnej XIX wieku stara się uchwycić wszelkie zjawiska na jakie składał się omawiany okres. Wiek XIX ma do dzisiaj niebagatelny wpływ na postrzeganie rzeczywistości. To w tamtym okresie dzieje cywilizacji niezwykle przyspieszyły. Chwalba dzięki swojej wiedzy ukazuje ten fascynujący czas z wielkim znastwem. Dzieło zostało podzielone na dwie części, dzięki czemu całość staje się spójna i czytelna nawet dla mniej zaznajomionych z tematem osób. Synteza profesora Chwalby to doskonały początek przygody z niezwykłym wiekiem XIX.