Podróże z żartem: Peenemünde i Burg Stargard

Peenemünde to punkt na mapie znany każdemu miłośnikowi II wojny światowej oraz tajemnic związanych z tym okresem, zaś Burg Stargard zachwyca jakością zachowania średniowiecznej warowni, a oba tak blisko granicy z Polską.

Dane Peenemünde Burg Stargard
Liczba mieszkańców 345 5384
Powierzchnia 25,54 km2 76,55 km2
Powiat Vorpommern-Greifswald Mecklenburgische Seenplatte
Kod pocztowy 17449 17094
Kraj związkowy Mecklenburg-Vorpommern Mecklenburg-Vorpommern
Strona internetowa http://www.amt-usedom-nord.de/  
Herb Wappen der Gemeinde Peenemünde Wappen der Stadt Burg Stargard

Peenemünde

Peenemünde to spokojna nadmorska miejscowość w obrębie historycznego Pomorza Zachodniego, tuż nieopodal granicy z Polską. Oprócz utworzonego w 1992 roku Muzeum Historyczno-Technicznego ma jednak doświadczonym turystom niewiele do zaoferowania.

Troszkę historii:

Peenemünde położone jest w północno zachodniej części wyspy Uznam, nad cieśniną Piana (stąd jego dawna polska nazwa historyczna Pianoujście. Pierwsza pisemna wzmianka o znajdującej się w tym miejscu osadzie pochodzi z 1282 roku, z czasów panowania księcia pomorskiego Bogusława IV. Podczas wojny trzydziestoletniej, dokładnie 6 lipca 1630 r. wraz ze swoją armią wylądował w jej pobliżu król Szwecji – Gustaw II Adolf. Na mocy pokoju westfalskiego Peenemünde znalazło się pod panowaniem szwedzkim, a dopiero w 1720 roku pod pruskim.

V-2

Vergeltungswaffe-2 czyli broń odwetowa nr 2, skonstruowana została przez zespół niemieckich naukowców pod przewodnictwem Wernera von Brauna. V-2 stały się pierwszymi w pełni działającymi rakietowymi pociskami balistycznymi, które były w stanie dotrzeć poza umowną linię oznaczająca przestrzeń kosmiczną (linia Kármána – wysokość 100 km).

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Fus...

Do końca II wojny światowej odpalono w sumie około 5500 rakiet V2, z których niespełna 70% trafiło w cele. Ogółem ataki rakiet V2 spowodowały śmierć 7250 żołnierzy i cywilów.

Ciekawostki:

  • Wywiad Armii Krajowej w lutym 1943 roku odkrył badania i testy, jakie Niemcy przeprowadzali w Peenemünde i m.in dzięki tym informacjom Alianci zdecydowali się zbombardować ośrodek, co miało miejsce w sierpniu 1943 roku. W kolejnych latach Alianci powtarzali naloty, a Niemcy zmuszeni byli m.in. do rozproszenia produkcji pocisków V2 po terenie całej Rzeszy.

No to zwiedzamy…

Adres

Historisch-Technisches Museum Peenemünde GmbH
Im Kraftwerk, 17449 Peenemünde

Cena normalny -9.00 €/ulgowy – 6,00 € (07.2020)
Strona internetowa https://museum-peenemuende.de/?lang=pl
Godzina otwarcia 10:00 – 18:00

Museum Peenemuende

Zakłady Doświadczalne Peenemünde w latach 1936-1945 największym kombinatem zbrojeniowym w Europie. W niektórych okresach na obszarze 25km2 pracowało do 12 000 ludzi, w tym wielu więźniów obozów koncentracyjnych. To tutaj pracowano nad tzw. Vergeltungswaffen, czyli bronią odwetową, a wiec rakietami balistycznymi i samosterującymi. 

Muzeum utworzyło specjalna trasę dla zwiedzających – Krajobraz zabytków, która liczy 25 kilometrów i obejmuje oprócz samego zakładu doświadczalnego w sumie 20 stacji, z których każda opatrzona jest tablica informacyjną. Poniżej znajduje się plan tej trasy:

Interesujące mogą okazać się także wizyty w bibliotece, której księgozbiór obejmuje ponad 3 100 książek oraz 2 000 gazet i czasopism dotyczących historii Peenemünde, rozwoju lotnictwa i astronautyki, a także w archiwum.

Co jeszcze udało nam się zobaczyć w Peenemünde?

Na pewno warto zobaczyć jeszcze nadbrzeże, gdzie cumują łódki i łodzie motorowe, a także posowiecki okręt podwodny U – 461 z 1961 roku. Ten były okręt floty Bałtyckiej jest udostępniony do zwiedzania, a jako ciekawostkę można dodać, że jest on największym ze zbudowanych okrętów podwodnych o konwencjonalnym napędzie diesla.

Były sowiecki okręt podwodny U-461 udostępniony do zwiedzania.

Ciekawostką jest położona nieopodal dworca kolejowego niewielka kapliczka zbudowana na cmentarzu w 1876 roku. 


Burg Stargard

Burg Stargard swa nazwę wywodzi od połączenia dwóch połabskich słów, stary i gard (gród). W 1170 roku występowała pod nazwą Stargart, a od 1244 roku Staregart. Miasto położone jest pomiędzy siedmioma niewielkimi wzniesieniami. Na jednym z nich, o wysokości 50 m. zwanym Burgberg, wzniesiono średniowieczny zamek, który dał nazwę miastu. 

Troszkę historii:

Obszar dzisiejszego miasta był zasiedlony już około 5000 lat temu, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne. Dość wcześnie zaistniał tutaj zamek obronny, a w 1236 roku Warcisław III na mocy układu w Kremmen oddał wtedy jeszcze niewielka osadę we władanie Brandenburgii. Akt nadania praw miejskich położonemu nieopodal Neubrandenburgu z 1248 roku wspomina o wójcie Konradzie ze Stargardu. 11 stycznia 1259 roku Stargard otrzymał prawa miejskie od cesarza Ottona III.  W latach 1352-1471 stał się centrum władzy bocznej linii meklembursko-stargardzkiej. W czasie wojny trzydziestoletniej w mieście znajdowała się siedziba sił cesarskiego generała Tilly. Od 1926 do nazwy Stargard dodano przedrostek Burg.

Ciekawostki:

  • Zamek w Burg Stargardzie jest najbardziej na północ wysuniętym zamkiem wybudowanym na wzniesieniu. 

No to zwiedzamy…

Główną atrakcją tego niewielkiego miasteczka jest średniowieczny, dobrze zachowany zamek. Powstał on w XIII wieku i pozostaje doskonałym przykładem budownictwa z cegły wypalanej (tzw. Backstein). Powstał na zlecenie margrabiego von Brandenburg

Na obecny wygląd tak zamku jak i pozostałych budowli wchodzących w skład kompleksu zamkowego składa się kilkanaście budowli z różnego okresu. 

 

Adres

Höhenburg Stargard

Burg 1
17094 Burg Stargard

Cena normalny – 3.00 €
Strona internetowa https://www.hoehenburg-stargard.de/
Godzina otwarcia 10:00 – 17:00

 

Na terenie zamku można zjeść i napić się dobrego wina z zamkowej winiarni, a następnie odwiedzić dobrze wyposażone muzeum i wejść na wieże zamkową. W przy zamkowym ogródku-zielniku przyjrzeć się, a także poczuć różnorodność ziół. Warto wziąć udział w jednym z ciekawych wydarzeń:

  • Walpurgisnacht,
  • Burgfest
  • Altweibersommermarkt
  • Burgenweihnacht

Co jeszcze udało nam się zobaczyć w Burg Stargard?

Średniowieczny strój – wystawa muzealna zamku w Burg Stargard.

Stare miasto Burg Stargardu, odbudowane po pożarze w 1758 roku, mieści na swoim obszarze malownicze kamieniczki. Warto odwiedzić dawny Szpital Świętego Ducha (Heilig-Geist-Hospital), będącym najstarszym budynkiem w mieście, zbudowanym z głazów w około 1290 roku, a także kościół miejski, który odbudowany został, podobnie jak miasto po pożarze w 1758 roku. Swój obecny wygląd zawdzięcza licznym przebudowom, w tym tej z 1894 roku, która nadał mu cechy neogotyckie.    

Na obrzeżach miasteczka można przeżyć przygodę zjeżdżając działającą w lecie zjeżdżalnią grawitacyjną, a następnie udać się do jednej z licznych winiarni leżących nieopodal. Okolice Burg Stargardu są najbardziej wysuniętym na północ Niemiec miejscem, gdzie uprawia się winorośle i robi z nich wino.  

 


Copyright ©http://empiresilesia.pl

Post Author: Rulez260

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *