Podróże

Podróże z żartem: Peenemünde i Burg Stargard

Mueritz16073581BurgStargard Luftbild

Peenemünde to punkt na mapie znany każdemu miłośnikowi II wojny światowej oraz tajemnic związanych z tym okresem, zaś Burg Stargard zachwyca jakością zachowania średniowiecznej warowni, a oba tak blisko granicy z Polską.

DanePeenemündeBurg Stargard
Liczba mieszkańców345 5384
Powierzchnia25,54 km276,55 km2
PowiatVorpommern-GreifswaldMecklenburgische Seenplatte
Kod pocztowy1744917094
Kraj związkowyMecklenburg-VorpommernMecklenburg-Vorpommern
Strona internetowahttp://www.amt-usedom-nord.de/ 

Peenemünde

Wappen der Gemeinde PeenemündePeenemünde to spokojna nadmorska miejscowość w obrębie historycznego Pomorza Zachodniego, tuż nieopodal granicy z Polską. Oprócz utworzonego w 1992 roku Muzeum Historyczno-Technicznego ma jednak doświadczonym turystom niewiele do zaoferowania.

Troszkę historii…

Peenemünde położone jest w północno-zachodniej części wyspy Uznam, nad cieśniną Piana (stąd jego dawna polska nazwa historyczna Pianoujście). Pierwsza pisemna wzmianka o znajdującej się w tym miejscu osadzie pochodzi z 1282 roku, z czasów panowania księcia pomorskiego Bogusława IV. Podczas wojny trzydziestoletniej, dokładnie 6 lipca 1630 r. wraz ze swoją armią wylądował w jej pobliżu król Szwecji – Gustaw II Adolf. Na mocy pokoju westfalskiego Peenemünde znalazło się pod panowaniem szwedzkim, a dopiero w 1720 roku pod pruskim.

V-2

Vergeltungswaffe-2 czyli broń odwetowa nr 2, skonstruowana została przez zespół niemieckich naukowców pod przewodnictwem Wernera von Brauna. V-2 stały się pierwszymi w pełni działającymi rakietowymi pociskami balistycznymi, które były w stanie dotrzeć poza umowną linię oznaczająca przestrzeń kosmiczną (linia Kármána – wysokość 100 km).

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Fus...

Do końca II wojny światowej odpalono w sumie około 5500 rakiet V2, z których niespełna 70% trafiło w cele. Ogółem ataki rakiet V2 spowodowały śmierć 7250 żołnierzy i cywilów.


Ciekawostki…

  • Wywiad Armii Krajowej w lutym 1943 roku odkrył badania i testy, jakie Niemcy przeprowadzali w Peenemünde i m.in dzięki tym informacjom Alianci zdecydowali się zbombardować ośrodek, co miało miejsce w sierpniu 1943 roku. W kolejnych latach Alianci powtarzali naloty, a Niemcy zmuszeni byli m.in. do rozproszenia produkcji pocisków V2 po terenie całej Rzeszy.

No to zwiedzamy…

Adres

Historisch-Technisches Museum Peenemünde GmbH
Im Kraftwerk, 17449 Peenemünde

Cenanormalny -9.00 €/ulgowy – 6,00 € (07.2020)
Strona internetowahttps://museum-peenemuende.de/?lang=pl
Godzina otwarcia10:00 – 18:00

Museum Peenemuende

Zakłady Doświadczalne Peenemünde w latach 1936-1945 największym kombinatem zbrojeniowym w Europie. W niektórych okresach na obszarze 25km2 pracowało do 12 000 ludzi, w tym wielu więźniów obozów koncentracyjnych. To tutaj pracowano nad tzw. Vergeltungswaffen, czyli bronią odwetową, a wiec rakietami balistycznymi i samosterującymi. 

Muzeum utworzyło specjalna trasę dla zwiedzających – Krajobraz zabytków, która liczy 25 kilometrów i obejmuje oprócz samego zakładu doświadczalnego w sumie 20 stacji, z których każda opatrzona jest tablica informacyjną. Poniżej znajduje się plan tej trasy:

Interesujące mogą okazać się także wizyty w bibliotece, której księgozbiór obejmuje ponad 3 100 książek oraz 2 000 gazet i czasopism dotyczących historii Peenemünde, rozwoju lotnictwa i astronautyki, a także w archiwum.


Co jeszcze udało nam się zobaczyć w Peenemünde?

Na pewno warto zobaczyć jeszcze nadbrzeże, gdzie cumują łódki i łodzie motorowe, a także posowiecki okręt podwodny U – 461 z 1961 roku. Ten były okręt floty Bałtyckiej jest udostępniony do zwiedzania, a jako ciekawostkę można dodać, że jest on największym ze zbudowanych okrętów podwodnych o konwencjonalnym napędzie diesla.

Były sowiecki okręt podwodny U-461 udostępniony do zwiedzania.

Ciekawostką jest położona nieopodal dworca kolejowego niewielka kapliczka zbudowana na cmentarzu w 1876 roku. 


Burg Stargard

Wappen der Stadt Burg Stargard

Burg Stargard swa nazwę wywodzi od połączenia dwóch połabskich słów, stary i gard (gród). W 1170 roku występowała pod nazwą Stargart, a od 1244 roku Staregart. Miasto położone jest pomiędzy siedmioma niewielkimi wzniesieniami. Na jednym z nich, o wysokości 50 m. zwanym Burgberg, wzniesiono średniowieczny zamek, który dał nazwę miastu. 

Troszkę historii…

Obszar dzisiejszego miasta był zasiedlony już około 5000 lat temu, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne. Dość wcześnie zaistniał tutaj zamek obronny, a w 1236 roku Warcisław III na mocy układu w Kremmen oddał wtedy jeszcze niewielka osadę we władanie Brandenburgii. Akt nadania praw miejskich położonemu nieopodal Neubrandenburgu z 1248 roku wspomina o wójcie Konradzie ze Stargardu. 11 stycznia 1259 roku Stargard otrzymał prawa miejskie od cesarza Ottona III.  W latach 1352-1471 stał się centrum władzy bocznej linii meklembursko-stargardzkiej. W czasie wojny trzydziestoletniej w mieście znajdowała się siedziba sił cesarskiego generała Tilly. Od 1926 do nazwy Stargard dodano przedrostek Burg.


Ciekawostki

  • Zamek w Burg Stargardzie jest najbardziej na północ wysuniętym zamkiem wybudowanym na wzniesieniu. 

No to zwiedzamy…

Główną atrakcją tego niewielkiego miasteczka jest średniowieczny, dobrze zachowany zamek. Powstał on w XIII wieku i pozostaje doskonałym przykładem budownictwa z cegły wypalanej (tzw. Backstein), a zbudowano go na zlecenie margrabiego von Brandenburg.

Na obecny wygląd tak zamku jak i pozostałych budowli wchodzących w skład kompleksu zamkowego składa się kilkanaście budowli z różnego okresu. 

Adres

Höhenburg Stargard

Burg 1
17094 Burg Stargard

Cenanormalny – 3.00 €
Strona internetowahttps://www.hoehenburg-stargard.de/
Godzina otwarcia10:00 – 17:00

 

Na terenie zamku można zjeść i napić się dobrego wina z zamkowej winiarni, a następnie odwiedzić dobrze wyposażone muzeum i wejść na wieże zamkową. W przy zamkowym ogródku-zielniku przyjrzeć się, a także poczuć różnorodność ziół. Warto wziąć udział w jednym z ciekawych wydarzeń:

  • Walpurgisnacht,
  • Burgfest
  • Altweibersommermarkt
  • Burgenweihnacht

Co jeszcze udało nam się zobaczyć w Burg Stargard?

Średniowieczny strój – wystawa muzealna zamku w Burg Stargard.

Stare miasto Burg Stargardu, odbudowane po pożarze w 1758 roku, mieści na swoim obszarze malownicze kamieniczki. Warto odwiedzić dawny Szpital Świętego Ducha (Heilig-Geist-Hospital), będącym najstarszym budynkiem w mieście, zbudowanym z głazów w około 1290 roku, a także kościół miejski, który odbudowany został, podobnie jak miasto po pożarze w 1758 roku. Swój obecny wygląd zawdzięcza licznym przebudowom, w tym tej z 1894 roku, która nadała mu cechy neogotyckie.    

Na obrzeżach miasteczka można przeżyć przygodę dzięki działającej w lecie zjeżdżalni grawitacyjnej, a następnie udać się do jednej z licznych winiarni leżących nieopodal. Okolice Burg Stargardu są najbardziej wysuniętym na północ Niemiec miejscem, gdzie uprawia się winorośle i robi z nich wino.  


Copyright ©http://empiresilesia.pl

One thought on “Podróże z żartem: Peenemünde i Burg Stargard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top