Smutna, aczkolwiek historyczna chwila – oto załoga japońskiego statku Zuikaku, którzy oddają hołd łodzi, tuż przed jej zatonięciem w 1944 roku.
Co?: Zuikaku (z jap. Żuraw Przynoszący Szczęście) – japoński lotniskowiec klasy Shokaku i jego załoga.
Kiedy?: 25 października 1944 roku, w ostatnim dniu bitwy w Zatoce Leyete.
Gdzie?: Przylądek Engano w pobliżu zatoki Leyte, położonej na wschodzie wyspy Leyte na morzu Filipińskim. Zatoka rozciąga się na około 130 km (północ-południe) i 60 km (wschód-zachód).
Kto?: Najważniejszym bohaterem przedstawionej fotografii pozostaje Zuikaku, lotniskowiec cesarskiej marynarki wojennej. Zwodowany w 1939 roku należał do klasy Shokaku wraz z bliźniaczym okrętem Shokaku (zatopionym w 1944 roku na Morzu Filipińskim). Wszedł do regularnej służby w 1941 roku. Jego szlak bojowy rozpoczął od nalotu na Pearl Harbor, następnie brał udział w walkach na Oceanie Indyjskim, podczas bitwy na Morzu Koralowym, a także wokół Santa Cruz. Załoga okrętu składała się z 1660 ludzi, na pokład mógł zabrać 84 samoloty bojowe.
Tło: W czasie bitwy w zatoce Leyte amerykańska flota Pacyfiku zadała ostateczny cios panowaniu japońskiemu na Pacyfiku. Po porażce Japonia nie była już w stanie do końca wojny odzyskać inicjatywy. Bitwa rozciągnęła się na cztery mniejsze starcia, a jako całość uznawana jest za największą bitwę morską w dziejach świata. Wzięło w niej udział prawie trzysta okrętów japońskich, australijskich i amerykańskich (przy czym siły alianckie dysponowały ogromną przewagą). Japończycy utracili wszystkie lotniskowce, które uczestniczyły w bitwie, a także 3 pancerniki, 10 krążowników oraz ponad 10000 zabitych. Siły alianckie natomiast 1 lotniskowiec, 2 lotniskowce eskortowe oraz kilka mniejszych jednostek.
Kadr: Kadr przedstawia ostatnie chwile lotniskowca Zuikaku podczas bitwy powietrzno-morskiej o zatokę Leyete. 25 października 1944 roku został trafiony 7 torpedami i tyloma samymi bombami przez samoloty z amerykańskich lotniskowców USS Lexington i USS Cowpens. O godzinie 14:15 przewrócił się na burtę (19°20′N i 125°51′E) wraz z całą załogą (1200 ludzi), z których uratowano około 460. Na zdjęciu załoga po raz ostatni, już w czasie przechyłu okrętu oddaje hołd fladze Cesarstwa Japonii.
Inne kadry:
Poprzednia część cyklu:
Copyright ©http://empiresilesia.pl