Bez kategorii

Przegląd Literatury 3/2016 (42)

Oko świata

W ostatnich dniach lutego zapraszamy państwa na pięć niezwykłych podróży. Dwie z nich odbędą się w fantastycznych światach. Jedna prowadzi w ciepłe, choć wyjątkowo nieprzyjemne miejsce. Ostatnie dwie zaś, to wyprawa w przeszłość, tę trochę bliższą jak i tą dalszą. Zapraszamy.

 

AUTOR: Andrzej Ćwiek
TYTUŁ: Hieroglify egipskie. Mowa bogów
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7976-379-5

OPIS:

W powszechnej opinii tradycja europejska zaczyna się od kultur antycznych – starożytnej Grecji i Rzymu. Jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nauki, religii, filozofii, symboliki w sztuce, ale także imion, jak Onufry czy Zuzanna, czy słów takich jak chemia, heban czy bazalt. Dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny nieświadomi, że zawdzięczamy to faraońskim kapłanom. Używamy komputerowych programów Adobe, nie wiedząc, że to słowo pochodzące od staroegipskiego terminu oznaczającego „cegłę”, które dzięki Arabom zawędrowało do Hiszpanii i dalej, z Kolumbem, do Ameryki. Oglądamy Catherine Deneuve w Zagadce nieśmiertelności noszącą na szyi (w morderczych celach zresztą) anch, kojarząc go raczej z ezoterycznym krzyżem Atlantydów niż ze staroegipskim znakiem życia.

OCENA:

AUTOR: Tomasz Kizwalter
TYTUŁ: Historia Powszechna. Wiek XIX
Wydawnictwo: TRIO
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7436-117-0

OPIS:

Pisałem ten tekst z myślą o studentach historii oraz nauczycielach tego przedmiotu w szkołach średnich. Mam nadzieję, że może również zainteresować innych amatorów lektur historycznych. Chciałbym, aby pełnił funkcję podręcznika. Nie było jednak moim zamiarem przygotowanie czegoś, co stanie się tylko i wyłącznie podręcznikiem.

OCENA:

Podręcznik Kizwaltera to doskonałe i zdystansowane źródło przekrojowej wiedzy o XIX wieku. Autor nie stara się narzucać czytelnikowi swojej interpretacji dziejów, a w zamian pokazuje historię taka jaką była. Książka ta powinna obok kilku innych pozycji stać się obowiązkową lektura studentów historii i pokrewnych kierunków humanistycznych. Napisana czytelnym językiem skupia się na opowiadaniu dziejów, a nie jak to często bywa datach i wydarzeniach. Pozycja Kizwaltera to dobrze napisana synteza dziejów długiego wieku dziewiętnastego, warta poświęconego na jej lekturę czasu.

AUTOR: Rod Rees
TYTUŁ: Demi-Monde. Zima
Tłumaczenie: Sławomir Kedzierski
Tytuł oryginału: The Demi-Monde: Winter
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-241-3865-4

OPIS:

Najbardziej deliryczny wirtualny świat, jaki wykreowano od czasu „Matrixa”.
Demi-Monde to:
Świat, w którym żyją najokrutniejsi psychopaci w dziejach.
Świat, w którym spełniają się najdziksze fantazje i najstraszliwsze koszmary.
Świat, w którym awatary są bardziej prawdziwe niż ludzie.
Świat, w którym najwięksi zbrodniarze z robią wszystko, by uciec ze swojego wirtualnego więzienia i opanować real.
Czy samotna dziewczyna zdoła ich powstrzymać?
Demi-Monde: cyberświat trzydziestu milionów istot, stworzonych, by żyć w piekle, w nieświadomości istnienia rzeczywistości XXI wieku.
Świat rządzony przez najstraszliwszych psychopatów w historii.
Heydrich. Beria. Robespierre. Torquemada. Każdy z nich pragnie władzy, władzy absolutnej. Nie tylko w swoim świecie, ale i w realu. A władza nad prawdziwym światem, jak się okaże, jest blisko.
Niespodziewane przybycie do Demi-Mondu córki amerykańskiego prezydenta, Nancy, daje zbrodniarzom niepowtarzalną szansę na realizację ich planów. Szansę, którą może zniszczyć tylko osiemnastoletnia Ella Thomas, wysłana z misją uratowania Nancy do świata, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje, a wszystko może być śmiertelnie niebezpieczne…

OCENA:

Pierwsza część cyku Demi-Monde nie zachwyca. Jest oczywiście mrocznie, świat przedstawiony obfituje w brutalne wynaturzenia a galeria antagonistów zapiera dech w piersiach. I co z tego? To lektura po prostu miałka i mierna, pisana jakby na kolanie. Nierealny rozwój akcji, świat powieści skonstruowany na szybko i mało przemyślany (choć kilka elementów zasługuje na pochwałę) to tylko dwie z licznej bazy niedoskonałości tej powieści w której każda następna strona wydaje się tylko pretekstem do opisania wynaturzeń i okrucieństw. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby poziom warsztatu Reesa był wyższy a sama książka lepsza.

AUTOR: James Clavell
TYTUŁ: Król szczurów
Tłumaczenie: Małgorzata i Andrzej Grabowscy
Tytuł oryginału: King Rat
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1987
ISBN: 83-05-11345-0

OPIS:

Autor sugestywnie maluje życie żołnierzy alianckich w owym obozie na końcu świata, oderwanych od wszelkich informacji o losach wojny, dziesiątkowanych przez śmierć, pozbawionych nadziei, a często nawet woli przetrwania, skazanych na głód, choroby tropikalne i zimnych japońskich oprawców. Na powierzchnię wypływają szczury, jednostki cyniczne, które żerują na bezbronnych współwięźniach.

OCENA:

Jedna z najsłynniejszych powieści, których akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Król szczurów to opowieść o radzeniu sobie w świecie wojennej zawieruchy, pełna okrutnych relacji międzyludzkich. To opowieść o ludziach zamkniętych na małej przestrzeni, w której na czoło wybijają się jednostki w normalnym świecie niczym się nie wyróżniające. To historia największych sukcesów i zarazem upadku jednego z nich. Historia smutna i pouczająca. Clavell genialnie odrysował stosunki panujące w tego typu obozach (może dlatego że znaczna część wojny spędził w jednym z nich), ukazując ich pełną odrazy do siebie samego postawę zwykłego człowieka.  W miejscu, gdzie walczyło się o przeżycie choć jednego dodatkowego dnia, bohaterowie pisarza walczą o swoje szanse. W świecie, gdzie człowieczeństwo powoli zanika, do głosu dochodzą jednostki wybitne, wybitne jednak pokrętnie, powykręcane, nie mogące żyć w normalnych warunkach. Wtedy tez przejmują władzę i rządzą na swoich regułach, nieustannie tocząc walkę ze swoim nemesis aż do momentu powrotu normalności, a gdy powróci stary świat znów staja się zagubione i pokonane.

AUTOR: Robert Jordan
TYTUŁ: Oko Świata.
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Tytuł oryginału: The eye of the world
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2011
ISBN:978-83-7506-530-5                                                                                                                      Cykl: Koło Czasu. Tom 1

OPIS:

Wspaniała powieść fantasy, przypominająca cudowną baśń o śmiałkach. Imponuje rozległą tematyką, barwnymi opisami, bogactwem detali oraz niezwykle szerokim wachlarzem przekonujących postaci. R. Jordan – uznany historyk i artysta w jednej osobie – prezentuje w niej wstrząsającą wizję Dobra i Zła.

OCENA:

Pierwsza część monumentalnej sagi fantasy. Robert Jordan stworzył wielotomowe dzieło czerpiące z klasyków literatury. To historia jaką chciałby przeczytać każdy fan gatunku. Mamy tu wszystko, co dobra fantasy winna posiadać. Potężnego wroga i jego podłych sługusów, którym w beznadziejnej walce przeciwstawia się grono na poczatku nieświadomych młodzieńców kierowanych przez wielkich wyklętych mędrców i wojowników. A to wszystko w sztafażu fantastycznej pieczołowicie stworzonej krainy zapełnionej niesamowitymi stworzeniami, wielkimi bohaterami i historia sięgająca dziesiątki tysięcy lat wstecz. Pierwsza część nie zachwyca w sposób po jakim spodziewalibyśmy się po wielkim cyklu, jednak jest doskonały wprowadzeniem do historii. Godna polecenia pierwsza część wielkiej sagi.

Copyright ©http://empiresilesia.c0.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top