Mity i legendy

Mity i Legendy #9: Bestia z Gévaudan

2

Dzieje bestii z Gévaudan to historia pełna niewyjaśnionych tajemnic, zbiegów okoliczności i zbrodni. Do dzisiaj nie wiadomo czym lub kim było to tajemnicze stworzenie i czy tak naprawdę w ogóle istniało.

KTO?: Bestia z Gévaudan.

Jej opisy różnią się od siebie znacząco. Jedni twierdzili, że jest przebranym człowiekiem, o czym miały świadczyć dostrzeżone elementy przypominające guziki na brzuchu potwora. 19 czerwca 1767 roku zabito zwierzę, w którym widziano tajemniczą bestie, a był to: wielki pies, mieszaniec prawdopodobnie doga z chartem, wielkości rocznego byczka, z długą zjeżoną sierścią i wielką głową. Grabarz Boudet, który z dwoma pomocnikami przeżył napad bestii, opisywał go w ten sposób: była wielkości rocznego cielaka, dużo zwinniejsza od wilka, miała długi, płowy grzbiet z ciemniejszą pręgą pośrodku, wzdłuż linii kręgosłupa i miała czerwonawe plamki na bokach i brzuchu, a także coś w rodzaju czarniawej grzywy przedłużającej się na szyję, miała potężny, bardzo szeroki pysk i dość długi ogon, którym poruszała, łapy były mocne i szerokie, zakończone wielkimi pazurami. Ówczesna prasa paryska w ten sposób opisywała stwora bazując na zeznaniach świadków: To było o wiele większe niż wilk, jego kończyny zakończone były szponami. Sierść koloru rudego, wielka głowa osadzona nisko, pysk kształtem podobny jak u chartów; uszy małe, sztywne i proste; szeroką klatkę zdobiło szare futro; na grzbiecie widniała czarna smuga; w pysku osadzone wielkie i ostre kły (Paris Gazette). Z kolei redaktorzy innej gazety stwierdzili: wszystko wskazuje na to, że nie jest to wilk, tygrys ani hiena, lecz prawdopodobnie mieszaniec dwóch ostatnich – nowy gatunek (St. James Chronicals). Obecnie z braku jednoznacznej identyfikacji zalicza się je do kryptyd.

GDZIE?: Okolice Gévaudan w obecnym departamencie Lozère (utworzonym po rewolucji francuskiej w 1790 roku), są najsłabiej zaludnionym obszarem Francji.  Obszar ten znajduje się południowo-centralnej części Francji.

Widok na kotlinę, w której znajdują się wioski Sainte-Enimie i Saint-Chély-du-Tarn w departamencie Lozère.

KIEDY?: Tajemnicza bestia grasowała w okresie od 30 czerwca 1764 roku do 19 czerwca 1767 roku, w tym czasie odnotowano 157 (według niektórych źródeł 179, a nawet 240) ataków potwora, w tym co najmniej 104 zakończonych śmiercią ofiary.

SKĄD?:

Istnieje wiele niewyjaśnionych teorii o tym skąd mogła wziąć się tajemnicza bestia:

– Wilk, albo jego krzyżówka z innym zwierzęciem (np. hieną) – teoria ta już w ówczesnych czasach była mocno naciągana. Wilki bowiem nie polują samotnie, co najwyżej mogło chodzić o zwierze chore, jednak długi okres w którym działała, wyklucza i te teorię.

– Wilkołak lub sprowadzona z Afryki hiena.

– Przebrany za zwierzę człowiek lub grupa ludzi. Parę niedoszłych ofiar wspominała o zauważonych guzikach, a jeden z pastuchów, któremu udało się obronić przed bestia zaznaczał, że uciekała ona jak człowiek.

– Mityczny stwór zesłany przez boga, jako kara za grzechy. Takie teorie głosili przedstawiciele kościoła, na czele z biskupem Lozère.

– Lis lub lisy, który miały zwyczaj porywania głów ofiar i padliny.

– Tresowane do polowań psy, takie jak charty afgańskie, zdolne zabić geparda czy lwa. Uważa się, że były one ubierane w specjalnie do tego wygarbowana i wzmocniona skórę dzika, co miało dodać im efektu bestii i chronić, przed postrzałami z ówczesnej broni palnej, która miała stosunkowo niewielką siłę przebicia. 

TRADYCJA?:

Pierwszą ofiara bestii miała być czternastoletnia dziewczyna Jeanne Boulet z niewielkiej miejscowości Hubacs. Pozbawioną serca pochowano na nie poświęconej ziemi. Szybko zaczęto na nie polować, ale rany zadane z broni palnej i białej ponoć nie czyniły mu większej szkody. 

Po śmierci grupki dzieci, ówczesny król Francji wysłał do Lozère oddział lekkiej kawalerii pod dowództwem Kapitana Duhamela. Po ich interwencji na jakiś czas napady na mieszkańców ustały. W końcu po odjeździe oddziału bestia wróciła do swego niecnego procederu.

Do Lozère  zaczęli przybywać łowcy i tropiciele z całego kraju i polować na wilki (ustrzelono ich około 100 sztuk) i inne podejrzane zwierzęta. Działania te także nic nie dały, a bestia zaczęła atakować ze wzmożoną siłą. Całe wioski w okręgu opustoszały.

Polowanie na bestię kosztowało astronomiczną jak na tamte czasy sumę około 30.000 franków.

IMPLIKACJE:

Braterstwo wilków (Le Pacte des loups) – francuski film w reżyserii Christophe’a Gansa,  z rolami Vincenta Cassela i Monici Belucci. Potwór pojawia się także w piątym sezonie serialu Teen Wolf: Nastoletni wilkołak.

 

 

 

 

 

 

Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

 

One thought on “Mity i Legendy #9: Bestia z Gévaudan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top