Catan to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych gier planszowych w historii. Doskonale wyważony mix strategii, gry towarzyskiej oraz przygodówki. Już od kilkudziesięciu lat, powstała w Niemczech planszówka, cieszy kolejne pokolenia zafascynowanych nią graczy.
Autor gry Klaus Teuber sam był zaskoczony światowym sukcesem swojego wydanego w 1995 roku tworu. Gigantyczna kariera Osadników z Catanu (w pierwotnej wersji – Siedlers von Catan) spowodowała wzrost zainteresowania grami europejskimi na całym świecie, sprawiła nawet, że obecnie kwadratowe pudełka na gry stały się standardem. Oryginalny Catan przeznaczony jest jednak dla kilku graczy. Dla dwóch graczy stworzono za to Catan. Pojedynek.
Jak się w to gra? Całość jest z pozoru dość prosta, a jednocześnie daje duże pole popisu dla osób rozmiłowanych w taktyce i wielkim planowaniu co nie zmienia faktu, że element losowości występuje i ma spore znaczenie dla samej rozgrywki. Cała rozgrywka rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego scenariusza, co ma ogromny wpływ na grę. Następnie kompletujemy talie i rozkładamy układ początkowy. Każdy gracz rozpoczyna swoją przygodę, dysponując:
- 2 osadami;
- drogą je łączącą;
- sześcioma terenami, dysponującymi w sumie 5 punktami.
Następnie rzucamy dwoma kośćmi. Pierwsza, zwana kością produkcji informuje nas jakie dobra produkowane są w danej turze. Druga, zwana kością wydarzeń określa wydarzenie, jakie ma miejsce w turze: plony obrodziły nadspodziewanie dobrze, nastał dzień targowy, rozbójnicy nas złupili.
Na tym polega pierwsza faza ruchu, druga polega natomiast na zagraniu kartami, które trzymamy w dłoni. Z reguły są to budynki, które możemy budować lub akcje, które możemy wykonywać.
Aby postawić budynek, musimy oczywiście ponieść koszt jego budowy, co wiąże się z odpowiednim i często długofalowym planowaniem. Nasze królestwo rozbudowujemy za pomocą osad, które następnie możemy rozwinąć w miasta, w których zaś możemy budować budynki (w osadach także możemy je stawiać). Dysponują one punktami zwycięstwa, które otrzymujemy także za każde posiadane miasto. Punkty te potrzebne nam są do zwycięstwa w rozgrywce. Dodatkowy punkt zwycięstwa możemy zdobyć uzyskując przewagę handlową lub militarną. Celem gry jest uzbieranie w podstawowej wersji 7 punktów zwycięstwa.
W pudełku obok podstawowego trybu rozgrywki “Pierwsi Osadnicy”, znajdziemy trzy dodatki:
- Złota Era – główny nacisk położono w niej na aspektach handlowych;
- Era Walki – w tym dodatku liczy się siła militarna;
- Era Rozwoju – tutaj skupiamy się na rozwoju naszej osady.
W sumie otrzymujemy:
- 180 kart
- 2 kostki
- 1 znacznik handlu
- 1 znacznik rycerza
- instrukcja.
Jakość wykonania jest dobra, a zestaw służyć będzie kilka lat, nawet będąc intensywnie użytkowanym. Oprawa graficzna jest solidna, rysunki czytelne oraz wykonane prostą i ładną techniką. Zasady gry są dość przejrzyste i nie wymagają zbytniego skupienia. Już podstawowa wersja dostarcza bardzo wielu możliwości rozwoju rozgrywki i zastosowania różnorakich taktyk. Duże znaczenie ma losowość, co jednym się spodoba, a drugim nie. Nie jest ona jednak dominantą i rozgrywkę można wygrać nawet wtedy, gdy ma się wyjątkowego pecha.
Podsumowując Catan: Pojedynek to świetna propozycja nie tylko dla fanów oryginalnego Catana. Gra oferuje ciekawą, złożoną i atrakcyjną rozgrywkę miedzy dwoma graczami, bazująca w równej mierze na taktyce jak i losowości. Bardzo dobra gra.
Copyright ©http://empiresilesia.pl