Ciekawe

Mikronacje. Część 1

Honesty-Bookshop

Przypominamy nasz tekst sprzed siedmiu lat, który przy okazji poprawiliśmy. Niedługo światło dzienne ujrzy w końcu jego druga część. Przypominamy że micronation (mikronacje) to niewielkie terytoria nieuznawane przez arenę międzynarodową, jednak deklarujące niepodległość.

Nie wolno mylić ich z symulacjami mikronacji, czyli symulacjami państw w warunkach wirtualnych zarządzanych przez społeczność internautów. Twórcy mikro-państewek często deklarują niepodległość, a prawowite rządy państw na terenie których znajdują się te twory, przymykają na nie oko traktując je, jako rodzaj folkloru i magnez przyciągający turystów. Liczba mikronacji nie jest do końca znana, gdyż ciągle powstają nowe, a stare upadają. Jednak przyjmuje się istnienie około kilkudziesięciu aktywnych takich tworów.

Sam termin mikronacja wywodzi się z języka angielskiego i oznacza mały (mikroskopijny) naród. Za twórcę terminu uważa się Roberta Bena Madisona, który ukuł ten neologizm, aby w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku opisać nowe zjawisko, jakim stało się powstawanie nieuznawanych przez ONZ prywatnych państw.

Ogólna definicja mikronacji jest ciężka do ustalenia, choć zazwyczaj każda z proponowanych ma kilka cech wspólnych. Są one z reguły małymi tworami terytorialnymi ze strukturami podobnymi do ustalonych w suwerennych państwach, choć w ustroju przeważają monarchie. Mikronacje wydają własne znaczki pocztowe, monety, banknoty i paszporty oraz nadają odznaczenia i tytuły szlacheckie, często w celach zarobkowych.

1280px-Hutt_River_Flag.svg
Księstwo Hutt River

Obecnie wyróżnia się dziewięć rodzajów mikronacji:

  1. Społeczne, gospodarcze lub polityczne symulacje.
  2. Rządy alternatywne
  3. Projekty państwowotwórcze (nowe państwa)
  4. Historyczne anomalie
  5. Kraje utworzone  przez oszustów
  6. Utworzone w celu historycznego rewizjonizmu
  7. Utworzone jako atrakcje turystyczne
  8. Światy fantasy i inne wymyślone
  9. Powstałe w celu osobistej rozrywki, bądź motywów osobistych.

Najstarszą organizacją uznawaną za mikronację jest Królestwo Redonda, założone w 1865 roku na Karaibach. Istnieje ono do dziś jako fundacja literacka, a do tytułu króla aspiruje aż czterech pretendentów. Inna z prekursorskich mikronacji powstała w pierwszej dekadzie XX wieku. Martin Coles Harman, właściciel brytyjskiej wyspy Lundy, ogłosił się jej królem, po czym zaczął wydawać znaczki pocztowe i monety. Nigdy jednak nie zdecydował się na niezależność względem swej ojczyzny. W 1945 roku Russel Arundel, przewodniczący kompanii Pepsi Cola, na kilkunasto-hektarowej wysepce u brzegów Nowej Szkocji założył Księstwo Baldonii zamieszkane przez prawie 70 rybaków.

1280px-Hay_on_Wye_Bookshop2
Hay-on-Wye

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku to czas powstania najsłynniejszych mikronacji terytorialnych. W tym okresie pojawiło się wiele takich inicjatyw, jednak zaledwie cztery odniosły sukces i istnieją do dziś. Najsłynniejszą z nich pozostaje kontrowersyjny projekt Sealand, założony w 1967 roku na znajdującej się na Morzu Północnym platformie przeciwlotniczej z czasów II Wojny Światowej. Podobne projekty powstały obok włoskiego Rimini, na zachodnim wybrzeżu Jamajki i na południe od wysp Fidżi.

1 kwietnia 1977 roku bibliofil Richard Booth ogłosił się królem małego walijskiego miasteczka – Hay-on-Wye. Miasto dziś znane jest jako jedna z 17 światowych stolic książki. Znajduje się w niej prawie 30 księgarń, a organizowany corocznie, na przełomie maja i czerwca międzynarodowy festiwal literatury –  Hay Festival przyciąga ćwierć miliona zwiedzających, w czasie którego król Ryszard czyli Booth uzbrojony w berło z tłoku nurnikowego do wc, rozdaje nagrody literackie. Do dzisiaj wielbiony jest przez mieszkańców, za ten niesamowity zabieg marketingowy.

W latach 80 dwudziestego stulecia, po opublikowaniu przez Inoue Hisashiego książki o Nowej Atlantydzie, dotyczącej mikropaństwa założonego w japońskiej wiosce, wybuchł boom na tego typu twory w Kraju Kwitnącej Wiśni. Od tego czasu, niemal przez całe lata osiemdziesiąte powstało w Japonii wiele mikronacji, których głównym celem było ożywienie gospodarcze i turystyczne zapadłych regionów państwa. Jednak wraz z nastaniem 1991 roku w wyniku kryzysu ekonomicznego większość japońskich mikronacji zmuszona była zaprzestać swojego działania i połączenia się z okolicznymi miastami.


Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top