„Żądza złota” autorstwa, trójki historyków i regionalistów pochodzących z Lwówka Śląskiego, Roberta Primke, Macieja Szczerepy i Wojciecha Szczerepy.
Ta krótka, bo licząca zaledwie 46 numerowanych stron pozycja wydana została przez agencję wydawniczą, Egros jako 11 część serii „ W Kręgu Średniowicza”. Książka zawiera bogatą bibliografię, słowniczek trudnych pojęć, a także wkładkę zawierającą kolorowe zdjęcia na kredowym papierze. Mimo swych niewielkich rozmiarów jest ona również bogato ilustrowana. Tytuł nawiązuje do słynnych słów Wergiliusza – auri sacra fames.
Autorzy podzielili publikację na kilka rozdziałów m.in. O złocie, Złotonośne pola, czy Życie codzienne gwarków. Każdy z nich został dobrze przemyślany, a dzięki niewielkiej objętości całego zeszytu informacje zostały skumulowane, jednak mimo tego ilość faktów nie przytłacza. Autorzy zapoznają nas z metodami i miejscami wydobycia złota w średniowiecznej Polsce. Starają się w przystępny sposób opisać życie górników, ich ciężką pracę, sposoby poszukiwania, a później wydobywania złota. W tym rozdziale posługują się głównie informacjami zawartymi w dziele Agricoli. Wiele miejsca autorzy poświęcili opisaniu historii złotonośnych pól Dolnego Śląska takich jak Głuchołazy czy Złotoryja. Każde ważniejsze miejsce, w którym wydobywano złoto zostało ujęte w tym zestawieniu opisującym początki wydobycia, rozwój, a także powolny upadek, który w końcu dotyczył każdego z tych miast, miejsc. Kolejnym ważnym zagadnieniem ujętym w publikacji są gwarectwa i gwarkowie, poświęcono im trzy króciutkie rozdziały w tym jeden poświęcony ordynacjom górniczo- hutniczym. Jednak największe zainteresowanie wzbudzają jak chyba zawsze w związku ze złotem, Walonowie. Autorzy poświęcili im sporo miejsce. Opisują i analizują tajemnicze znaki pozostawione przez nich w Karkonoszach, ich historię i tajemnice. Warto dodać, że dziś istnieje „Sudeckie Bractwo Walońskie” założone przez pasjonatów gór i ich tajemnic. Ważnym elementem publikacji jest bibliografia, w której można znaleźć wiele ciekawych not bibliograficznych dotyczących tego tematu.
„Żądza złota” to doskonała pozycja wprowadzająca w temat występowania złota na ziemiach polskich w średniowieczu, przemyślany układ, dobór tematów oraz obszerna bibliografia są jej wielkimi atutami, denerwuje natomiast mała objętość, bowiem doprowadziło to do tego, że nie wyczerpano w niej żadnego zagadnienia. Jednak, jako preludium do prowadzenia dalszych badań ta pozycja wydaje się idealna.