Symbole państw

Symbole państw: Słowacja

1280px-Flag_of_Slovakia.svg

Słowacja to niewielki kraj w Europie Środkowo-wschodniej, który do 1993 roku był częścią Czechosłowacji. Obecnie jest to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się państw w regionie. Dominującą barwą narodową Słowacji są tak zwane kolory wszechsłowiańskie.


Strefa czasowa:UTC +1 – zima
UTC +2 – lato
Powierzchnia:78 866 km² (114 miejsce na świecie)
Liczba ludności
10 649 800 (78 miejsce na  świecie)
Nazwa oryginalnaČeská republika
Walutakorona czeska (CZK)

FLAGA KRAJU

Barwy zastosowane we fladze Słowacji to tzw. barwy wszechsłowiańskie (widnieją także na sztandarach Rosji, Słowenii, Chorwacji i Serbii). Po raz pierwszy flagi tej użyto w 1848 roku, w czasie Wiosny Ludów, w nawiązaniu do herbu słowackiego. Tej samej flagi używało także marionetkowa Pierwsza Republika Słowacka w czasie II wojny światowej. Obecną flagę ustanowiono na mocy w Konstytucji uchwalonej 1 września 1992 roku, choć po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku dodano herb Słowacji.

1280px-Flag_of_Slovakia.svg

GODŁO I HERB KRAJU

Herb Słowacji ukazuje srebrny krzyż lotaryński (który może być zastąpiony kolorem białym) na błękitnym trójwzgórzu. Pole herbu jest czerwone, natomiast tarcza ma konotacje wczesnogotyckie. Popularnie nazywany lotaryńskim, krzyż to pierwotnie krzyż bizantyjski, który pojawił się w francuskiej Lotaryngii później niż na obszarach zamieszkanych przez Słowaków. Krzyż ten trafił tam za pośrednictwem działań misjonarskich Cyryla i Metodego. Błękitne trójwzgórze symbolizowało Tatry, Fatrę i Matrę, jednak po tym, jak ten ostatni łańcuch górski znalazł się w granicach Węgier, przyjęto uznawać za symbole Tatry, Fatrę Wielką i Fatrę Małą. Herb ten po rozpadzie Czechosłowacji uznany został za oficjalny herb Słowacji.

Ilustracja

HYMN KRAJU

Nad Tatrou sa blýskaNad Tatrami się błyska
Nad Tatrou sa blýska
hromy divo bijú.
Zastavme ich bratia,
ved’ sa ony stratia,
Slováci ožijú.

To Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo.
Ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.
Nad Tatrami błyska się
gromy dziko biją.
Wstrzymajmy je, bracia,
z pewnością przestaną,
Słowacy ożyją.

Ta Słowacja nasza
mocno do dziś spała.
Ale błyski gromu
krzyczą głośno do niej,
aby się zbudziła.

Pieśń powstała w 1844 roku w czasie wyprawy studentów bratysławskich do Lewaczy1 w obronie Ľudovíta Štúra. Tekst do ludowej melodii Kopala studienku, napisał Janko Matúška, działacz narodowy i pisarz (choć za życia wydał jedynie jedną jedyną książkę – dramat Siroty), należący do tzw. štúrovców (literatów skupionych wokół Ľudovíta Štúra). Pieśń z czasem zyskała na popularność, była kopiowana odręcznie, a w czasie Wiosny Ludów wydrukowano ją w 1851 roku na druku ulotnym pod tytułem Dobrovoľnícka. Z czasem powstało także kilka wariantów utworu, a także interperatcje na instrumenty i chór (pierwsze wykonanie miało miejsce w latach 60. XIX wieku, a utwór funkcjonował pod tytułem Už Slovensko vstáva). W XX wieku o miano hymnu Słowackiego rywalizowało kilka utworów: Hej, Slováci, Nad Tatrou sa blýska oraz Kto za pravdu horí. Od 1993 roku dwie pierwsze zwrotki pieśni Matúška zostały uznane za oficjalny hymn Słowacji.   


INNE SYMBOLE PAŃSTWOWE KRAJU

Pieczęć

W polu pieczęci herb państwowy szrafowany, w otoku oddzielonym od pola linią ciągłą napis – SLOVENSKÁ REPUBLIKA i liść lipy na dole. 

Ilustracja

Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej (zwana dalej „pieczęcią państwową”) jest okrągła. W jej środku przedstawiony jest herb państwowy, przy czym kolory herbu zaznaczone są heraldycznym szrafirunkiem. Wokół państwowego herbu jest umieszczony idący po okręgu napis (otok) Republika Słowacka. W dolnej części otoku pieczęci państwowej znajduje się liść lipy. Średnica pieczęci państwowej wynosi 45 mm. (§ 12 Ustawy Rady Narodowej Republiki Słowackiej z dnia 18 lutego 1993 r. w sprawie symboli państwowych Republiki Słowackiej i ich użycia)


Dewiza

Afferant Montes Pacem Populo (Niech góry przynoszą ludziom pokój)


Symbole militarne

Ilustracja


Nazwy i kody

Kod alfa-2SK
Kod alfa-3SVK
Kod numeryczny703
Kod ISOISO 3166-2:SK
Kod samochodowySK

Roślina

Róża


Inne symbole

Sztandar Prezydenta Republiki Słowackiej.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top