W tym Przeglądzie rzesza klasyki. Doskonały Remarque w swojej najgłośniejszej powieści, Orwell i jego baśń – satyra z rewolucji komunistycznej w świecie zwierząt oraz Herbert z czwartą częścią swojego opus magnum. A także jak na razie ostatnia wydana część sagi Martina i pamiętnik z czasów Legionów Polskich.
„Taniec ze smokami. Tom 2„, George R.R. Martin
Poznań 2011
Wydawnictwo Zysk i S-ka, przeł. Michał Jakuszewski
Pieśń lodu i ognia tom 5.2
OPIS:
Druga część „Tańca ze smokami” – piątego tomu bestsellerowej sagi „Pieśń Lodu i Ogniu”
Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna …
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…
Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu…
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem…
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…
OCENA:
Jak na razie ostatnia napisana przez Martina część „Pieśni…”. Akcja tak jak w części poprzedniej pędzi niesamowicie, giną bohaterowie, smoki rosną, zima nadchodzi. Mamy tu wszystko to co uwielbiamy u George, ale niestety nic poza tym, to wciąż niezwykle wciągająca, nieprzebierająca w słowach i czynach bezkompromisowa literatura, ale w obliczu zapowiedzianych ostatnich 2 tomów, dziwią wolno rozwijające się wątki wielu postaci. Dobry stary Martin dalej w formie.
7+/10
„Na zachodzie bez zmian„, Erich Maria Remarque
Poznań 2010
Wydawnictwo Rebis, przeł. Ryszard Wojnakowski
OPIS:
Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego. Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto- dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie ? i w tym sensie są oni dosłownie ?straconym pokoleniem?. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci, wszystko to sprawia, że Na Zachodzie bez zmian do dziś przejmuje grozą.
OCENA:
Jedna z najgenialniejszych powieści wszech czasów, a jednocześnie książka – przestroga. Napisana prostym żołnierskim językiem, pełna życiowej mądrości weteranów, książka o tak zwanym „straconym pokoleniu”, pokoleniu ludzi którzy mimo, że przeżyli piekło wojny, stracili swoje człowieczeństwo. Warto ją przeczytać, z wielu powodów, ale ten najważniejszy, to ten który kryje się między wierszami…
10/10
„Cztery lata wojny w służbie Komendanta„, Roman Starzyński
2012
Wydawnictwo Tetragon i Instytut Wydawniczy ERICA
OPIS:
Wspomnienia najstarszego z braci Starzyńskich – Romana, Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914–1918, to książka wyjątkowa. Opowiada o młodym człowieku, oddanemu idei niepodległościowej idącemu na wojnę wbrew swojemu słabemu zdrowiu. Poznajemy go od jego wczesnej młodości w zaborze rosyjskim, śledzimy jego losy w Krakowie, a potem na froncie. Obserwujemy jak dojrzewa intelektualnie i politycznie. I co najważniejsze widzimy jaki wpływ wywiera na niego postać Komendanta – Józefa Piłsudskiego. Cztery lata wojny w służbie Komendanta jest nie tylko nadzwyczaj dobrze napisana (autor był polonistą z żyłką dziennikarską), ale też skrzy się nazwiskami, które wpływały na polską politykę i społeczeństwo przez następne kilkadziesiąt lat, np. jednym z jego nauczycieli był młody student – Marian Falski (późniejszy twórca najsłynniejszego polskiego elementarza), o Szefie Sztabu Generalnego (Stachiewicz) czy Komendancie Policji Państwowej (Zamorski) nie wspominając. Można zaryzykować stwierdzenie, że właśnie w Legionach tworzyły się przyszłe elity Drugiej Rzeczpospolitej.
OCENA:
Pamiętnik spisany przez Romana Starzyńskiego to doskonałe świadectwo czasów walki o niepodległość państwa Polskiego. Autor opisuje cztery lata swojego życia bardzo szczegółowo, na kartach wspomnień pojawia się wielu znanych z późniejszej działalności w II RP ludzi. Najciekawsze jednak w całej pozycji, jest ukazanie nabożnej wiary i szacunku do Komendanta Piłsudskiego, traktowanego przez legionistów niemal za świętego. Ciekawe i wyczerpujące wspomnienia ludzi dla których walka o wolność kraju stała ponad wszystkim. Na uwagę zasługuje także świetne wydanie, obfitujące w unikatowe zdjęcia, obszerny skorowidz nazwisk i świetną stronę edytorską.
7/10
„Bóg Imperator Diuny„, Frank Herbert
Poznań 2012
Wydawnictwo Rebis, tłum. Marek Michowski
OPIS:
Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Trzy i pół tysiąca lat narzuconego spokoju zmieniło niewiele. Bene Gesserit, Tleilaxanie, Ixanie i Gildia Kosmiczna trzymani w ryzach groźbą odcięcia dostaw melanżu gotowi są zrobić wszystko, by w końcu pozbyć się człowieka-czerwia. Syn legendarnego Muad&Diba staje w obliczu najbardziej diabolicznego spisku w historii. Spisku, który może doprowadzić nawet do śmierci Boga…
OCENA:
Czwarty tom największego w dziejach cyklu sci-fi. Dopiero przeczytawszy ten tom czytelnik jest w stanie objąć ogrom i doskonałość dzieła Herberta. Wielka saga rozgrywająca się na przestrzeni kilku tysięcy lat, daje odczuć swoja silę wyrazu właśnie w „Bogu Imperatorze Diuny”. Tę sagę trzeba znać, trzeba się w nią wgłębić, trzeba ją po prostu przeczytać.
9+/10
„Folwark zwierzęcy„, George Orwell
Warszawa, 2012
Wydawnictwo Literackie MUZA SA, tłum. Bartłomiej Zborski
OPIS:
Powieść angielskiego dziennikarza i pisarza George’a Orwella, przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem.
OCENA:
Licha objętościowo, lecz o niezwykle mocnej sile wyrazu, opowieść o zgrai zwierząt hodowlanych, które wyganiając ludzi, stają sobie same panami. Książka jest oczywistym nawiązaniem do Rewolucji w Rosji i komunizmu. Książeczka tak prosta, a jednocześnie tak mądra, że czytelnik jeszcze długo po jej przeczytaniu będzie widział świnie:)
8/10