W drugim tegorocznym Przeglądzie występują: Mag dysponujący własną wieżą, inny mag tym razem nieudacznik wspomagany przez pierwszego w historii turystę, król tyran, skandynawskie trolle i gigantyczna wieża władców kosmosu. Zapraszam!!!
„Rezydent Wieży. Księga 2„, Andrzej Tuchorski
Warszawa 2011,
Prószyński i S – ka, I wyd.
OPIS:
Tylko najpotężniejsi magowie mogą liczyć na ten zaszczytny tytuł. Każdy z nich jest niesamowity, lecz Klavres z wieży Irrum jest wyjątkowy. Kiedy do drzwi puka przygoda, nie potrafi się powstrzymać i zawsze je otwiera. Gra o najwyższe stawki i świetnie się bawi.
OCENA:
Druga część opowiadań Tuchorskiego, zwycięscy konkursu „Nowej Fantastyki” jest duło słabsza niż księga poprzednia. Autor ciąży ku dłuższym formom, całkowicie niemal nie mając pomysłu, ani na swoich bohaterów, ani na świat, ani nawet na jakąkolwiek ciekawą intrygę. Pięć opowiadań, zawartych w II księdze „Rezydenta Wieży” to po prostu słabe historie, bez polotu, historii, czy właściwie czegokolwiek. Szkoda, bo po pierwszej, części można było spodziewać się czegoś lepszego. Jednak autor nie przeskoczył tej poprzeczki i napisał parę nudnych historyjek, które o dziwo zostały wydane. A nie powinny. Stanowczo nie polecam.
2/10
„Blask Fantastyczny„, Terry Pratchett
Warszawa 2013, Świat Dysku
Prószyński i S – ka
OPIS:
Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest mało uzdolniony i tchórzliwy mag o imieniu Ricewind, którego po raz ostatni widziano, jak spadł poza krawędź świata…
Rincewind zostaje magicznie ściągnięty z Kosmosu, by stać się obiektem polowania wszystkich ośmiu Obrządków Magicznych, próbujących odzyskać ukryte w jego umyśle Zaklęcie. W towarzystwie Dwukwiata z Bagażem i Cohena – największego i najsłynniejszego z bohaterów Dysku (choć ostatnio trochę bez formy) – po licznych przygodach powraca do Ankh Morpork, by uczestniczyć w jednym z kluczowych wydarzeń historii i kosmologii równocześnie.
OCENA:
Druga chronologicznie powieść z legendarnego cyklu „Świat Dysku„. powieść aż iskrzy humorem i groteską. Autor operując utartymi schematami, roztacza przed nami zabawną, wręcz komediową opowieść o grupce archetypicznych bohaterów, których znamy niemal z każdej powieści fantasy. Jednak to tylko przykrywka, mag jest nieudacznikiem, bohater to staruch itd. To niesamowicie zabawna historia, pełna nawiązań do popkultury i kanonu fantasy. No i ta ŚMIERĆ. Każdemu kto chce się dobrze bawić, pośmiać ale i przeżyć zapierające dech w piersiach przygody, polecam tę książkę.
7/10
„Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce„, Adam Hochschild
Warszawa 2012, tłum. Piotr Tarczyński
Świat Książki, cykl: Sfery, I wyd.: 1998
tyt. org. King Leopold’s Ghost: A Story of Greed, Terror and Heroism in Colonial Africa
OPIS:
Prawdziwa historia, która stała się kanwą „Jądra ciemności” Josepha Conrada. Wstrząsająca relacja z piekła, w którym zginęło blisko osiem milionów ludzi. Opowieść o ludobójstwie, jakiego w swej kolonii w Kongu dopuścił się król Belgów Leopold II, człowiek, którego niespecjalnie obchodziła jego ojczyzna. Poszukiwał kolonii, w obawie, że inne europejskie potęgi zgarną wszystko dla siebie. Znalazł Kongo i zaprowadził tam rządy niewyobrażalnego terroru. Niezwykły reportaż historyczny o ludzkiej chciwości i okrucieństwie i o tym jak jeden człowiek – Edmund Dene Morel – postanowił przeciwstawić się złu, wszczynając ogólnoświatową kampanię przeciwko zbrodniczej działalności despoty.
OCENA:
8+/10
„Opowiadania z Doliny Muminków„, Tove Jansson
2005, tłum.IrenaSzuch-Wyszomirska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
OPIS:
Seria ciesząca się w wielu krajach nieustającą popularnością. Świat Muminków to dolina, w której różne tajemnicze postacie – Paszczaki, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi – wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.
OCENA:
Jansson, pisząca po szwedzku finka, to także ilustratorka nie tylko swoich książek, ale także Hobbita czy Alicji w krainie czarów. Prezentowana książka, to krótki zbiór opowiadań ze świata tajemniczych, ale zaskakujących humanizmem trolli, ich przyjaciół i innych dziwnych stworzeń na czele z elektryzującymi Hatifantami. Książka, podobnie jak inne z Universum Muminków, przeznaczona jest dla trochę starszych czytelników. Pełna grozy, jest doskonałym przykładem umiejętnego tworzenia świata, gdzie nic nie jest takie na jakie wygląda. Trochę może i straszy młodych czytelników, ale przede wszystkim, pokazuje świat takim jaki jest, bazując na podstawowych normach społecznych. Muminki to historia literatury dziecięcej i warto się z nią zapoznać.
7/10
„Nieśmiertelność. Wieża„, Wolfgang Hohlbein
Warszawa 2012, tłum.Anna Makowiecka – Siudut
Telbit, I wyd. 2011
tyt. org. Infinity. Der Turm
OPIS:
Wieża to ostatni bastion umierającego świata. Nikt już nie wie, kto ją zbudował i jaki los czeka jej mieszkańców.W cieniu wieży powstają miasta, wielkie jak kontynenty. Jest wszechwiedząca, potężna i groźna. Nawet Arion, władczyni wszystkich ludzi i osobliwych stworzeń, nie zna tajemnicy wieży.Na kilka dni przed koronacją księżniczki Infinity, z zewnątrz pojawia się zagrożenie. Potęga wieży i wszyscy ci, którzy znaleźli w niej schronienie, są w wielkim niebezpieczeństwie. Craiden, przywódca ludu żyjącego w cieniu wieży w barbarzyńskim świecie, chce obalić panowanie Arion. W zagadkowy sposób wchodzi w posiadanie broni, która może pogrzebać wszystkie istnienia.
OCENA:
Tytan niemieckiej fantastyki Wolfgang Holhbein, autor przeszło 160 pozycji, wydanych w ponad 37 milionach egzemplarzy, jak sam mówi napisał w końcu książkę, którą zawsze chciał napisać. Jak legendzie wyszło? Średnio, od początku, wrzuceni jesteśmy w środek wielkiego konfliktu między mieszkańcami tajemniczej wieży, a ludem mieszkającym w mieście wielkości kontynentu u jej podnóża. Powieść trudna, z pędzącą szalenie akcją, niesamowitymi pomysłami i ciekawą intryga. Nieskrępowana niczym fantazja legendy fantasy dała popis inwencji i pomysłu. Jednak nie dla wszystkich jest ta książka, kto przebrnie pierwsze stron, znajdzie w niej dużo zabawy, a kto nie, niech żałuje.
7+/10