Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 04. 2020 (74)

C07b216577dcfb7fc4249023c3be4f26

W czwartym tegorocznym przeglądzie prezentujemy państwu popularną powieść przygodową, ciekawą opowieść sci-fi o granicach człowieczeństwa, klasyk literatury fantastycznej, króciutką książeczkę popularnonaukową oraz genialne dzieło francuskiego pisarza. 

https://images2.medimops.eu/product/7fb829/M03453503945-source.jpg

TYTUŁDer Medicus
AUTORNoah Gordon
TŁUMACZENIEUlrike Wasel, Klaus Timmermann
WYDAWNICTWOHeyne (Pieper)
DATA i MIEJSCE WYDANIAMünchen 2013
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUThe Physician

OPIS

Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala „czytać” w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt przewyższa nikłe umiejętności średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.

NOTA

Noah Gordon odniósł sukces najpierw w Europie, a dopiero później w Stanach Zjednoczonych. To także Europejczycy zekranizowali jego najpopularniejszą powieść – Medicus. To zgrabna opowieść o życiu człowieka, który w pogoni za marzeniami przemierzył niemal cały wtedy znany świat. To także opowieść o miłości, pasji i niezrozumieniu. Rzeczy, które w Europie wciąż cieszą się popularnością. Powieść Gordona to niezłe połączenie powieści obyczajowej z historyczno-przygodową. Akcji jest w niej wiele, co na pewno spodoba się miłośnikom słynnych angielskich pisarzy tego gatunku, w rodzaju Bernarda Cornwella czy Kena Folleta. Dla miłośników właśnie takich książek, wypełnionych akcją, z wątkami miłosnymi na tle wielkiej historii rozgrywającej się przed kilkoma wiekami to pozycja obowiązkowa.   


TYTUŁKwiaty dla Algernona
AUTORDaniel  Keyes
TŁUMACZENIEKrzysztof Sokołowski
WYDAWNICTWORebis
DATA i MIEJSCE WYDANIAPoznań 2009
SERIAWehikuł czasu
TYTUŁ ORYGINAŁUFlowers for Algernon

OPIS

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść). Ta ponadczasowa opowieść doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie.

NOTA

Kwiaty dla Algernona zaskakują. To pozornie prosta historyjka, która jednak przy wnikliwszym zbadaniu okazuje się doskonale skonstruowaną opowieścią o granicach człowieczeństwa. Wielkość autora w tym wypadku polega na odtworzeniu przebiegu procesu, który wydaje się niemożliwy do zrealizowania. Droga od głupca do myśliciela nabiera w wykonaniu Keyesa wielowarstwowości i staje się doznaniem niemal nierzeczywistym. Autor odmalował przemianę w taki sposób, ze wydaje się ona realna, co ma wyraz w kilku ciekawych pomysłach, takich jak ukazanie rozwoju słownictwa i  gramatyki głównego bohatera. I tylko szkoda Algernona… 


TYTUŁPierścień
AUTORLarry Niven
TŁUMACZENIE 
WYDAWNICTWO 
DATA i MIEJSCE WYDANIA2019
SERIAPierścień. Tom 1
TYTUŁ ORYGINAŁURingworld

OPIS

Pełna przygód międzyrasowa kosmiczna ekspedycja do najbardziej niezwykłego miejsca w znanym Wszechświecie…
W przestrzeni kosmicznej powstaje nowe miejsce, świat ogromnych rozmiarów, który obejmuje swoim zasięgiem wiele milionów mil i jest odporniejszy od wszelkich powstałych przed nim planet. Istnieje na nim grawitacja, a dzięki wysokim barierom i bliskości słońca można tam utworzyć nadającą się do zamieszkania nową planetę o powierzchni przekraczającej wielkość powierzchni Ziemi trzy miliony razy!
Laleczniki Piersona, obcy, którzy ów obiekt odkryli, nie pałają chęcią spotkania się z budowniczymi tak ogromnej konstrukcji, zebrali więc do jej zbadania niezwykły zespół, składający się z dwojga ludzi, szalonego lalecznika oraz kzina, olbrzymiego obcego podobnego do tygrysa. Lądowanie awaryjne na powierzchni obiektu zmusza załogę do pełnej trudów i niebezpieczeństw wędrówki po Pierścieniu, w trakcie której napotkają wiele przedziwnych zjawisk i niesamowitych obcych istot…
Klasyka literatury science fiction. Powieść uhonorowana nagrodami Hugo i Nebula.

NOTA

W momencie swego wydania Pierścień został okrzyknięty wielkim dziełem literatury sci-fi. Z tego typu literatura jest taki problem, że 90% jej dzieł starzeje się w zastraszającym tempie i po kilku, góra kilkunastu latach jest nieczytelna, co widać doskonale w pozycjach z lat 60, 70 czy nawet 80. Obecnie autorzy działają na trochę innych zasadach, często unikając naukowego bełkotu na rzecz akcji. Pierścień jest jednak jeszcze przykładem literatury sci-fi starego typu. Co niestety widać. Książka może w momencie premiery była odkrywcza, zgarnęła przecież szereg ważnych dla literatury gatunku nagród, ale obecnie możemy traktować ja jedynie jako fantastyczna ciekawostkę i z sentymentem wspomniać ta wielka literaturę sci0fi, dla której przygoda z nauka w tle stanowiła rzecz najważniejszą. 


TYTUŁAstrofizyka dla zabieganych
AUTORNeil deGrasse Tyson
TŁUMACZENIEJeremi K. Ochab
WYDAWNICTWOYinsignis
DATA i MIEJSCE WYDANIAKraków 2017
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUAstrophysics for People in a Hurry

OPIS

Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu?

Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, szybkie i konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrasse’a Tysona.

Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia.
Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu – sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!

NOTA

Ta krótka książka autorstwa amerykańskiego naukowca Neila Tysona, to tak naprawdę nieliche kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy z matematyką, fizyka i chemia mają tyle wspólnego co Sosnowiec ze Śląskiem. Autor, znany w Ameryce popularyzator nauki stara się, wręcz dwoi i troi, aby laikom wytłumaczyć rzeczy o zasięgu międzygwiezdnym i w zasadzie udaje mu się to całkiem dobrze. Jego krótka opowieść rozpoczyna się w momencie powstania wszechświata i płynie meandrami zjawisk fizycznych i chemicznych, aż do poszukiwań nowej Ziemi i innego życia w Kosmosie. Wszyscy ci, którzy czasu maja mało, są chłonni nowej wiedzy, a na fizyce i chemii znają się tak jak my, powinni sięgnąć po tą książkę, bo naprawdę warto.   


Raport Brodecka - Oceny, opinie, ceny - Philippe Claudel - Lubimyczytać.pl

TYTUŁRaport Brodecka
AUTORPhilippe Claudel
TŁUMACZENIEKrystyna Sławińska
WYDAWNICTWOCzytelnik
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2009
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁULe Rapport de Brodeck

OPIS

Nazywam się Brodeck i nie mam z tym nic wspólnego. Tak zaczyna się tytułowy raport, najnowsza powieść Philippeaa Claudela, znanego francuskiego pisarza (ur. 1962), autora wielu powieści, wśród nich Szarych dusz (2005) i Wnuczki Pana Linha (2006) wydanych w polskich przekładach w Czytelniku. W Raporcie Brodecka Claudel opisuje tragiczne wydarzenia rozgrywające się w nieokreślonym czasie i miejscu, choć można się domyślać, że akcja dzieje się gdzieś w Europie (francuska Alzacja, Austria), wkrótce po II wojnie światowej. Do prowincjonalnego miasteczka przybywa inny, Anderer (dialekt jest wymyślony przez autora), ale nie zostaje w tej społeczności zaakceptowany: w kolejnych rozdziałach obraz wydarzeń stopniowo się wypełnia, rośnie napięcie, aż do tragicznego finału.

NOTA

Ta książka okazała się takim szokiem, że do teraz ciężko o niej pisać. Świetna – no co państwo to za mało, wizjonerska – może, ale na pewno genialna. Opowieść francuskiego pisarza z pozoru to historia jakich wiele: odcięta od świata niewielka społeczność, zbrodnia, piętno przeszłości i próba rozgrzeszenia. Nic nadzwyczajnego. No właśnie Claudel dokonał rzeczy nadzwyczajnej, bo napisał powieść, która mimo ogranych motywów, jako całość prezentuje się genialne. Niewielka odcięta od życia społeczność to także świat w miniaturze z wszystkimi jego przywarami, w dodatku postacie jakimi zaludnił on ten wymyślony świat, a tak nam bliskie posługują się wymyślonym dialektem. Zbrodnia, owszem straszna i bezpodstawna, ale gdy wczujemy się w jej wykonawców, którzy przeżyli piekło i strach okupacji, wtedy jakby dostrzegamy ich motywy. Piętno przeszłości to losy nie tylko bohatera, to losy wszystkich, którzy przeżyli. Pogrzeszenie przy tym staje się jedynie pretekstem. Styl Claudela onieśmiela, jest doprecyzowany i płynny. Każde słowo, każda sentencja, każdy dialog budują atmosferę i znajdują się tam, gdzie powinny. Opisy okrucieństw nie mają jedynie szokować, a są integralną częścią fabuły. Od pierwszego do ostatniego słowa jest to powieść spójna i przemyślana i genialna. POLECAMY, jak niemal nic przedtem.   


Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top