Witam w nowym roku!!! Przed wami pierwszy tegoroczny przegląd literatury a w nim: klasyk Bułhakowa, zekranizowana książka Martella, drugi tom trylogii Sutcliffe, kolejna część przygód handlarza antykami w kosmosie i na szczęście ostatni tom Epoki Wielkich Odkryć.
„Mistrz i Małgorzata„ Michaił Bułhakow
Warszawa 2013, tłum. Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski
Wydawnictwo Bellona,
Tyt. org. Mastier i Margarita, I wyd. org.: 1966
OPIS:
Znakomita wielowątkowa powieść rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa,która weszła na stałe do kanonu literatury światowej, a autorowi przyniosła międzynarodową sławę. Akcja utwory przenosi się z Moskwy czasu Stalina do Palestyny za Jezusa i Poncjusza Piłata. W publikacji realia obyczajowe Rosji lat trzydziestych mieszają się z jej groteskowym obrazem. Jest to fascynujący i ponadczasowy obraz dobra i zła. Książka ta uzależnia – wraca się do niej nieustannie i ciągle znajduje nowe treści!
OCENA:
Powieść oceniana jako największy klasyk XX wieku. Bułhakow przedstawia nam groteskową historię, wręcz z piekła rodem, pełną niesamowitych zdarzeń i bohaterów, na czele z samym szatanem!!! Historia prowadzona jest perfekcyjnie, akcja pędzi na złamanie karku. Dobroduszność tytułowej Małgorzaty zestawiona została bezbłędnie z ironicznymi postaciami Wolanda i jego świty. Nie można również zapominać o całej plejadzie niemniej barwnych postaci drugiego planu, których perypetie w czasie lektury nieraz przyprawiają czytelnika o śmiech lub westchnienie grozy. Historia stworzona przez Michaiła zaskakuje, zmusza do zastanowienia, a każdy, dosłownie każdy który ją przeczyta znajduje w niej inne treści. Gorąco polecam!!!
9/10
„Poszukiwacz„ Jack McDevitt
Stawiguda 2009, tłum. Jolanta Pres
Agencja Solaris,
Tyt. org. Seeker, I wyd. org.: 2005
„Poszukiwacz” to trzeci tom luźno ze sobą powiązanych opowieści o Aleksie Benedikcie, galaktycznym handlarzu antykami i detektywie z konieczności. Na rynku antyków pojawia się tajemniczy kubek, który prawdopodobnie pochodzi ze statku międzygwiezdnego sprzed dziewięciu tysięcy lat. Tropy prowadzą do Margaret i Adama Wescottów, którzy zginęli w lawinie, zanim zdążyli poinformować o pewnym obiecującym odkryciu, mogącym wiązać się z Margolianami, niezadowolonymi z ziemskiego systemu politycznego kolonistami, którzy kiedyś opuścili Ziemię i ślad po nich zaginął. Nikt nie wie, czy dotarli do miejsca przeznaczenia i założyli kolonię.
Akcja, pełna nagłych zwrotów i dramatycznych wydarzeń, toczy się w licznych miejscach znanego już czytelnikom uniwersum: od półświatka Andiquaru, przez stację kosmiczną w pobliżu czarnej dziury, po Ziemię, kolebkę całej ludzkości, i planety zamieszkałe przez Aszijurów, gdzie kryją się kolejne elementy historycznej układanki, jakie musi odnaleźć i złożyć Alex Benedict.
OCENA:
Uhonorowana w 2006 roku Nagrodą Nebula, kolejna część niesamowitych przygód antykwariusza i poszukiwacza skarbów oraz jego pięknej asystentki. Podobnie ja wszystkie pozostałe części, tej luźno powiązanej między sobą opowieści, tak i ta obfituje w pościgi, wybuchy, eksploracje nowych planet i ciekawe zagadki. McDevit wykorzystując popularną konwencje opowieści detektywistycznej zestawił ją z jeszcze popularniejszą sci – fi. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, bowiem styl autora, doskonale pasuje do stworzonej historii i świata, który swoją drogę jest dość ciekawy. Autor przemyca także kilka zaskakujących prawd, które sprawiają dużo frajdy podczas lektury. Nie jest to oczywiście książka pokroju Diuny czy Hyperiona, ale powieść sprawiająca dużo frajdy i zabawy, jak cały cykl, bo przecież tylko taki był zamiar autora. Polecam!!!
8/10
„Srebrna Gałąź„ Rosemary Sutcliff
tłum. Dariusz Kopociński, ilus. Charles Keeping
TELBIT Wydawnictwo, rok wyd. 2011
Tyt. org. The Silver Branch, I wyd. org.: 1957
OPIS:
II tom bestsellerowej serii ORZEŁ, której każda część jest niezależną powieścią. Rzymską Brytanią wstrząsają zamieszki i krwawe walki. Dwaj młodzi Rzymianie, Justyn i Flawiusz, trafiają na trop spisku, którego celem jest obalenie cesarza Karauzjusza. Wplątani w wir epokowych wydarzeń, w obawie o swoje życie i losy prowincji, gromadzą wokół siebie drużynę społecznych wyrzutków, którą prowadzą do boju o honor Rzymu. Tylko czy zdołają stawić czoła bezlitosnym barbarzyńcom?
OCENA:
Typowa powieść dla młodzieży, osadzona w czasach Imperium Rzymskiego na Wyspach Brytyjskich. Nic zaskakującego, ale i rysunki fajne i czyta się spoko. Dobre pod choinkę. Ogólnie ta dość krótka powieść, to sprawnie skonstruowana i napisana historia dwójki przyjaciół (znany motyw u Sutcliffe), którzy walczą przeciwko wrogowi. Ale to już było… chciałoby się zaśpiewać, dla młodego czytelnika jednak, dla którego kierowana jest ta książka, może ona stanowić świetną zabawę i co najważniejsze okraszoną ciekawym planem, bo przecież świetnie oddanymi realiami starożytnej Brytanii i Imperium Rzymskiego, a uważny czytelnik wyniesie z niej więcej niż z przeciętnej lekcji historii.
7/10
„Nowy Świat„ Michael A. Stackpole
tłum. Jan Pyka,
Dom Wydawniczy Rebis, rok wyd. 2008
Tyt. org. New world, Epoka wielkich odkryć tom 3
Opis:
Czas ucieka. Nalenyr jest oblężony. Wkrótce królestwo zostanie spustoszone przez wyniszczającą wojnę, a wnukowie Królewskiego Kartografa znajdują się w samym centrum śmiertelnych zmagań. Keles Anturasi, umykając przed zabójcami, poszuka drogi do kontroli nad nadprzyrodzonymi siłami. Jego brat, Jo … . Jego brat, Jorim, stanie do walki z niszczycielskim i okrutnym bogiem, a ich siostra, Nirati, podejmie podstępną krucjatę z umarłym bohaterem, aby ogarnąć wojną samo piekło! Ostateczna bitwa zgromadzi po jednej stronie wszystkich na nowo obudzonych obrońców antycznej przeszłości. Ale czy ta mała grupa mistrzów, mistyków i magów jest w stanie przeciwstawić się złu, które grozi wyrzuceniem realnego świata w niekończący się mrok koszmarów i zapomnienia?
OCENA:
Ostatni tom trójksięgu Stackpole to zupełnie nieudana książka i chociaż poprzednie dwie części nie były dużo lepsze, to nadrabiały to akcją. Tu też mimo wszystko akcja pędzi, szkoda że bez składu i ładu. Sensu w tym trudno szukać, śmierć praktycznie nie istnieje, bo praktycznie każdy bohater powraca ze świata zmarłych, magia pokonuje wszystkich i wszystko, multum bezsensu na pond pięciuset stronach. Nie polecam, brak słów wręcz na głupotę zawartą w tej niewiarygodnie słabej powieści
2/10
„Życie Pi„ Yann Martel
tłum. Magdalena Słysz,
Wydawnictwo Albatros, rok wyd. 2013
Tyt. org. Life of Pi, wyd. IV
Opis:
Ranna zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski… Taka menażeria to nie najlepsze towarzystwo w dryfującej po oceanie szalupie. Niestety szesnastoletni Pi Patel po zatonięciu japońskiego frachtowca, na pokładzie którego wraz z rodziną i zwierzętami z prowadzonego przez ojca zoo płynie z Indii do nowej ojczyzny, Kanady, nie ma żadnego wpływu na dobór towarzyszy niedoli. Grupa rozbitków, wśród których – poza orangutanem – Pi Patel jest jedynym dwunożnym stworzeniem, szybko się kurczy, aż pozostaje tylko on i tygrys. Odyseja przez Pacyfik staje się walką o życie – z żywiołem, głodem i, przede wszystkim, z olbrzymim kotem, z którym w bezpośredniej konfrontacji chłopiec nie miałby żadnych szans. By utrzymać zwierzę z dala od siebie, musi na niewielkiej powierzchni szalupy oznaczyć swoje terytorium i stać się osobnikiem alfa.
OCENA:
Do przeczytania książki, zachęcił mnie olśniewający wizualnie film Anga Lee. I co mogę powiedzieć o powieści. Znakomita, mądra, pełna życiowej prawdy i wciągająca. Polecam przeczytać wszystkim, a szczególnie osobom, które wierzą, że opowieść musi trwać mimo wszystko. Historia Pi Patela obfituje w humor, niesamowite zdarzenia i tragizm, który towarzyszy mu prawie przez całą książkę. Ciekawy jestem którą jego historie wy wybralibyście. Tą prawdziwą czy tą magiczną
9/10