Historyczne kadry

Historyczne Kadry #17: Filary Stworzenia

D0a7b153 A310 4a2c A4a1 9b3cbdbed8d8

Zdjęcie Filary Stworzenia, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, po raz pierwszy w 1995 roku, pokazuje doskonale ogrom Wszechświata. Tak naprawdę są to kolumny pyłu i gazu międzygwiazdowego, w mgławicy Orzeł.

Kiedy

1995 – zdjęcie pierwotne, 2015 – prezentowane

(Te wielkie kolumny prawdopodobnie już nie istnieją. Sfotografowany kształt liczy bowiem 7 tysięcy lat, tyle czasu potrzeba, by biegnące od nich światło dotarło do Ziemi. Nowe zdjęcia wykonane przez teleskop kosmiczny Spitzera wskazują na to, że zostały one zmiecione przez falę uderzeniową po wybuchu supernowej)

Gdzie Mgławica Orzeł, zwana także Messier 16, M16 lub NGC 6611, która znajduje się w Gwiazdozbiorze Węża. Jest to mgławica emisyjna o wymiarach 70 na 55 lat świetlnych (1 rok świetlny – odległość, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia = 31 557 600 sekund, czyli około 9,5 biliona km). Jest to obszar gwiazdotwórczy.

d0a7b153-a310-4a2c-a4a1-9b3cbdbed8d8

KtoKosmiczny Teleskop Hubble’a
Fotograf
Kosmiczny Teleskop Hubble’a znajduje się na orbicie okołoziemskiej, a wystrzelony został 24 kwietnia 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery. Jest on efektem długotrwałych prac badawczych prowadzonych przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Obecnie teleskop ma problemy techniczne, a jego dalsza eksploatacja stoi pod znakiem zapytania. Na podstawie danych uzyskanych z teleskopu napisano kilkadziesiąt tysięcy większych i mniejszych prac naukowych. 
Tło:

Wykonane w 1995 roku zdjęcie stało się ikoną. Symbolem potęgi kosmosu, jego badań i jednocześnie zawodności ludzkiej techniki. Fotografia ta jest tak naprawdę mozaiką czterech obrazów wykonanych za pomocą systemy sensorów Wide Field Planetary Camera 2 (WFPC2). Aparaty te miały rozdzielczość 800×800 pikseli, trzy kamery dysponowały szerokokątnym polem widzenia (WFC), a jedna pomniejszonym polem widzenia (PC). Zaowocowało to kolażem w kształcie litery L i dołączonym kadrem, wykonanym właśnie przez kamerę PC.

W 2009 roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a został unowocześniony (misja serwisowa nr 4), dzięki zastosowaniu systemu Wide Field Camera 3 (dwa detektory CCD o kwadratowym polu widzenia i łącznej rozdzielczości 16 Mpix, dodatkowo zamontowano jeden detektor (Spektrograf Początków Wszechświata (COS)) o rozdzielczości 1 Mpix do obserwacji w podczerwieni). Po kilku latach znowu wykonano zdjęcie słynnej chmury gazów i pyłów, co zaowocowało wykonaniem fotografii na której znajduje się o wiele więcej szczegółów w kwadratowym kadrze. Zmiana w kolorystyce spowodowana jest zastosowaniem innych filtrów.

Kadr:Kadr przedstawia masy materii złożonej z gazów i pyłów. Charakterystyczny kształt Filarów powstał poprzez promieniowanie ultrafioletowe i silne wiatry kosmiczne występujące na skutek nowo narodzonych gwiazd niebieskich kategorii O i B. Zjawiska te doprowadziły do rozwiewania się materii, jednak silne jej skupiska są przez pewien czas odporne erozji. Wylicza się, że masa materii Filarów Stworzenia wynosi jakieś 200 mas Słońca. 

Inne kadry

Oryginalne zdjęcie z 1995 roku. Wyraźnie widać na nim charakterystyczne schodki, czyli wynik mniejszego pola widzenia jednego z sensorów systemu WFPC2.
Zdjęcie Filarów Stworzenia z 2015 roku w podczerwieni. Dzięki jej zastosowaniu widoczne są gwiazdy o różnych typach widma. Materia międzygwiazdowa słupów pyłu jest na tyle gruba, że nie przebija jej światło gwiazd znajdujących się za nią. Widoczne są natomiast gwiazdy znajdujące się dużo bliżej niż Mgławica Orła.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top