W czwartym tegorocznym przeglądzie prezentujemy kolejną niesamowitą baśń spod pióra niemieckiego autora, steampunkową dulologię coraz popularniejszego polskiego autora, króciutką opowieść mistrza Vance’a oraz dzieje Stambułu w czasach Sulejmana.
AUTOR: Michael Ende
TYTUŁ: Momo
Tytuł oryginału: Momo
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Znak
Data i miejsce wydania wydania: Kraków 2014
ISBN: 978-83-240-2819-1
Ilustracje: Michael Ende
OPIS:
Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni
Tajemnicza dziewczynka o imieniu Momo pojawia się znikąd, ale szybko znajduje przyjaciół. Potrafi wymyślać niesamowite zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Niespodziewanie jej piękny świat zostaje zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy kradną ludziom wolny czas i radość. Tylko Momo jest odporna na ich czary. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przed wielką szarą rozpaczą.
OCENA:
Kolejna cudowna i przede wszystkim mądra baśń autorstwa niemieckojęzycznego pisarza. Autor Niekończącej się opowieści snuje niesamowitą opowieść o czasie i jego implikacjach dla naszego życia. Pod płaszczykiem prostej i niewymuszonej historii ukrywa prawdy absolutne w tak ciekawym anturażu, że nie sposób się od niej oderwać. Gorąco polecamy.
AUTOR: Krzysztof Piskorski
TYTUŁ: Zadra. Tom 1
Wydawnictwo: Runa
Data i miejsce wydania wydania: Warszawa 2008
ISBN: 978-83-89595-46-1
OPIS:
Rok 1819. W Europie nastał wiek etheru. Cesarstwo Francji pod władzą Bonapartego jest potężniejsze niż kiedykolwiek. W Paryżu, centrum naukowej rewolucji, niebo zarasta trakcjami kolejki etherowej. Uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiena zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody naukowiec Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, a narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Europa to miraż, skrywający mroczny sekret.
Czego szuka w Paryżu najlepszy szpieg cara? Dlaczego przez Bramę Moskiewską ciągną makabryczne kolumny wozów wyładowanych trupami? Nad czym pracował profesor Beulay tuż przed swoim zniknięciem?
Oto świat, jakiego nie znacie. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Dorożki i powietrzna kolej. Francuscy gwardziści, carscy szpiedzy, angielscy inżynierowie, szaleni mnisi oraz dziwne moce z drugiej strony bramy.
W migotliwym świetle etheru znane nam pojęcia rozpadają się w pył. Kto zdoła odkryć jego naturę?
OCENA:
Część pierwsza historii Piskorskiego obfituje w akcję, ciekawych bohaterów i świetnie wykreowany świat. Steampunkowy sztafaż sprawdza się znakomicie, a to dzięki wielkiej wyobraźni autora. Warto przeczytać, by rozeznać się w stanie polskiej wyobraźni, a zz nią nie jest tak źle, o czym najlepiej świadczy ta książka.
AUTOR: Jack Vance
TYTUŁ: Władcy smoków
Tytuł oryginału: The Dragon Masters
Tłumaczenie: Jan Żuk
Wydawnictwo: Rebis
Data i miejsce wydania wydania: Poznań 1995
ISBN: 83-7120-233-4
OPIS:
Naganiacze, Zbrojmistrze, Pancerni, Giganci — niegdyś byli ludźmi. Później ich struktura genetyczna została wypaczona i przekształcona, co uczyniło z nich rasę niewolnych wojowników. Megiery, Szatany, Długorodzy Mordercy, Błękitne Horrory — przed tysiącami pokoleń należeli do Prymatów, rasy inteligentnych gadów, która niemal doszczętnie wyniszczyła ludzkość. Teraz, na zapomnianym świecie, ludzie i jaszczury spotykają się w ostatecznym boju, opisanym przez mistrza współczesnej fantasy i science fiction.
OCENA:
Króciutka próbka prozy Vance’a daje pojęcie o jego wielkim potencjalne. Mistrz fantastycznej prozy niczym tu nie zaskakuje, lecz udowadnia, że kreowanie fantastycznych światów opanował w każdym aspekcie. Można przeczytać dla samej wirtuozerskiej sztuki budowania nierzeczywistości, ale oprócz tego, nie odznacza się ona niczym szczególnym.
AUTOR: Krzysztof Piskorski
TYTUŁ: Zadra. Tom 2
Wydawnictwo: Runa
Data i miejsce wydania wydania: Warszawa 2009
ISBN: 978-83-89595-47-8
OPIS:
Rok 1819. W Europie nastał wiek etheru. Nauka oparta na energii próżni zadziwia wszystkich coraz wspanialszymi konstrukcjami — o jej osiągnięcia walczą wywiady oraz tajne organizacje. W tę grę wplątany zostaje spokojny naukowiec, Maurice Dalmont. Tymczasem w świecie po drugiej stronie bramy trwa wojna, w której środek trafił podpułkownik Stanisław Tyc, weteran napoleońskich kampanii. Obaj mężczyźni nie wiedzą, że ich historia jest naprawdę jedną i tą samą opowieścią. Za sprawą etheru zdarzenia splatają się bowiem w trudny do przewidzenia sposób.
Do czego carski szpieg chce użyć wynalazku profesora Beulay’a? Po czyjej stronie stoi potężne Stowarzyszenie Arcueil? Co jest tam, gdzie kończą się przestrzeń, czas i materia?
Oto świat, jakiego nie znacie. Armaty i żywe trupy. Koronkowe parasolki i energie próżni. Monokle i etherowe pancerniki. Polscy woltyżerowie oraz tubylcy z nowego świata. Polityczne rozgrywki, kolonizacja, początek ery rozumu oraz bomba beulayowska, która może zakończyć to wszystko.
W migotliwym świetle etheru znane nam pojęcia rozpadają się w pył. Kto zdoła odkryć jego naturę?
OCENA:
Druga część polskiej steampunkowej duologii. Mimo, że dużo słabsza niż poprzednik, to ta książka i tak udowadnia, że autor dysponuje ogromnym potencjałem. Historia, mimo, że naszpikowana akcją, to traci na dramatyzmie, nie zmienia to jednak faktu, że świat wykreowany stoi na bardzo wysokim poziomie.
AUTOR: Robert Mantran
TYTUŁ: Stambuł w czasach Sulejmana Wspaniałego
Tytuł oryginału: Istanbul au siècle Soliman le Magnifique
Tłumaczenie: Maria Żurowska
Wydawnictwo: Świat książki
Data i miejsce wydania wydania: Warszawa 2014
ISBN: 978-83-7943-667-5
Seria: Życie codzienne
OPIS:
W XVI w., w okresie szczytowego rozwoju imperium osmańskiego, Sulejman Wspaniały zamierzał uczynić ze Stambułu wierne odzwierciedlenie swojej potęgi, wyraz triumfu islamu nad chrześcijaństwem. Wzniósł najwspanialsze na świecie osmańskie meczety. Turcy, Grecy, Ormianie i Żydzi żyli tam zgodnie dzięki autorytetowi władzy, która wszystkim potrafiła narzucić poszanowanie osób i praw. Cechy zapewniały mieszkańcom dobrobyt, a wspólnoty religijne pozwalały im żyć wiarą, kultywować tradycje i korzystać z przywilejów. Stambuł był miastem fascynującym, które zachodni podróżnicy z entuzjazmem opiewali w swoich tekstach i chwalili na równi z najpiękniejszymi miastami Europy.
OCENA:
Historyczna podróż po jednym z największych miast swoich czasów. Narracja prowadzona w wyważony i przemyślany sposób ukazuje ogrom wielonarodowego miasta, pełnego sprzeczności. Ciekawa jest to podróż, warto ją poznać, by zachwycić się minionymi potęgami i życiem w wielkim mieście w ich cieniu.
Copyright ©http://empiresilesia.pl