100 klasyków na 100 wieczorów

100 klasyków na 100 wieczorów #18: Edvard Grieg – Morning Mood

Grieg 730

Ty razem przedstawiamy państwu muzykę z północy kontynentu europejskiego. Grieg, którego twórczość była silnie zakorzeniona w folklorze Skandynawii uznawany jest za ojca narodowej muzyki norweskiej. Moorning Mood to cudowna próbka mariażu lokalnego kolorytu z mocą muzyki klasycznej. Jeden z najpiękniejszych utworów w dziejach muzyki.

AUTOR: Edvard Hagerup Grieg urodził się 15 czerwca 1843 w Bergen. Jego rodzina wywodziła się ze Szkocji, a ojciec był konsulem brytyjskim. Muzyczne wykształcenie zapewniła mu matka, pianistka i autorka sztuk teatralnych. Ukończył studia muzyczne w Lipsku, a w 1862 roku w rodzinnym kraju dawał już swoje pierwsze koncerty. Następnie osiadł w Kopenhadze, gdzie zaprzyjaźnił się z wieloma duńskimi, wybitnymi kompozytorami i gdzie założył Euterpe – towarzystwo wspierające muzykę skandynawska. Następnie przeniósł się do ówczesnej Christianii (obecnie Oslo), a później do Włoch, gdzie poznał Ibsena i Liszta. W 1880 roku powrócił do Norwegii. Zmarł 4 września 1907 Bergen.

Był wybitnym pianistą oraz kompozytorem. Uznaje się go za jednego z najważniejszych twórców kultury skandynawskiej. Często też czerpał z bogactwa tejże kultury i jej folkloru, bazując na sagach i legendach norweskich, duńskich czy szwedzkich. Większość utworów zadedykował swojej małżonce, a jednocześnie kuzynce – Ninie Hagenrup , uznanej śpiewaczce. W latach 80 zdobył wielką sławę, dzięki swojemu tournee po Europie. Angażował się politycznie (m.in bronił Dreyfusa), otrzymał doktora honoris causa uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge.

Do jego najsłynniejszych utworów należą:

  • Koncert fortepianowy a-moll op. 16 (1868),
  • Suita Z czasów Holberga na orkiestrę smyczkową, op. 40 (1885)- napisana z okazji 200-lecia urodzin duńskiego poety i dramaturga norweskiego pochodzenia Ludvika Holberga,
  • I suita Peer Gynt op. 46 (1888), w tym: Poranek, Śmierć Azy, Taniec Anitry, W grocie Króla Gór,
  • II suita Peer Gynt op. 55 (1891), w tym m.in. Pieśń Solwejgi – obie suity napisane na zamówienie Ibsena do dramatu Peer Gynt.
Edvard Grieg, portret autorstwa Eilifa Peterssena.

Gatunek:

UTWÓR: Morning Mood z

In-Mood Feat.Juliette – Ocean Of Light

Bibliografia:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Grieg%27s_music_in_popular_culture
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Morning_Mood
  • http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/kompozytorzy/grieg-edvard-1843-1907
  • http://www.muzykotekaszkolna.pl/kanon/edward-grieg-i-suita-peer-gynt-op-46/

Poprzednia część:

Copyright ©http://empiresilesia.pl

One thought on “100 klasyków na 100 wieczorów #18: Edvard Grieg – Morning Mood

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top