Pensylwania to jeden z tych stanów USA, w którym zawiera się kwintesencja tego kraju. Obok pomników historii w stylu Gettysburga, przez wspaniałe krajobrazy, takie jak Laurel Ridge State Park i Ohiopyle State Park i miasta: Pittsburgh oraz Filadelfia po spokojne tereny wiejskie, zamieszkane m.in. przez amiszów i menonitów nadal posługujących się językiem niemieckim.
Pensylwania zaliczana jest do regionu środokowoatlantyckiego, w skład którego wchodzą trzy stany (Nowy Jork oraz New Jersey). To obszar pełen kontrastów, gdyż wielkie metropolie przemysłowe (Filadelfia, Pittsburgh oraz Reading) graniczą ze spokojnymi „holenderskimi” terenami wiejskimi. Wszystko natomiast przyćmiewa mega-metropolia Nowy Jork.
Dane | Lancaster | Hershey | York | Reading |
Liczba mieszkańców | 59,322 | 14,257 | 43,718 | 95,112 |
Powierzchnia | 19.03 km2 | 37.3 km2 | 13.84 km2 | 26.11 km2 |
Stan | Pensylwania | Pensylwania | Pensylwania | Pensylwania |
Hrabstwo | Lancaster | York | Berks | |
Strona internetowa | http://cityoflancasterpa.com/ | http://www.yorkcity.org/ | https://www.readingpa.gov/ | |
Rok założenia | 1729 | 1903 | 1741 | 1748 |
Troszkę historii…
Region środkowoatlantycki to jedna z kolebek amerykańskiej cywilizacji, który kształtował i kształtuje gospodarkę i kulturę kraju. Przed przybyciem Europejczyków obszary Pensylwanii zamieszkane były przez Algonkinów, do których należeli m.in. Delawarowie, wyparci ostatecznie przez Irokezów. W 1624 roku Holendrzy założyli New Amsterdam, a wkrótce powstały kolejne ich osady w New Jersey i Pensylwanii. W latach 60. XVII wieku Wielka Brytania zaczęła uzyskiwać coraz bardziej znaczącą pozycję w Nowym Świecie i ostatecznie utworzyła nową kolonię – Pensylwanię. Utworzona została ona w 1680 roku na terenach, które angielski król Karol II przyznał bogatemu kwarkowi Williamowi Pennowi. Dzięki przyjaznemu klimatowi, żyzności gleby oraz przedsiębiorczym kolonistom, kolonia ta wkrótce zaczęła przodować wśród innych, a jej stolica – Filadelfia rozkwitła.
Ciekawostki…
- Co ciekawe pierwszymi białymi, którzy zbudowali na terenie dzisiejszego stanu pierwsze osady byli Szwedzi, którzy przybyli tutaj w 1643 roku.
- Nazwa Pensylwania oznacza Lasy Penna. To połączenie nazwiska kwarka Williama Penna oraz łacińskiego słowa sylvania oznaczającego lasy.
- Pensylwania jest większa od Bułgarii, Węgier, Austrii, Belgii z Holandią, Czech czy Danii.
- Do 1790 roku Niemcy z Pensylwanii stanowili 40% ludności południowo-wschodniej stanu.
No to zwiedzamy…
LANCASTER
Lancaster to miasteczko handlowe otoczone przez niespełna 5000 niewielkich farm. Znajduje się tutaj siedziba amiszów z ze wspólnoty Old Order Amish. Byli to imigranci, którzy przybyli do USA ze Szwajcarii, którzy do dzisiaj żyją i pracują bez użycia współczesnych wynalazków takich jak elektryczność. Podróżując po okolicy możemy natknąć się na liczne farmy tej społeczności, a po drogach nadal podróżują bryczki i wozy zaprzęgnięte w konie.
W samym Lancaster nie znajdziemy zbyt wielu zabytków. Dla historii Stanów Zjednoczonych Ameryki duże znaczenie ma budynek sadu, w którym w 1777 roku zgromadził się drugi Kongres Kontynentalny.
Bardzo ciekawe z kolei jest Landis Valley Museum. Ten skansen prezentuje niemieckie dziedzictwo stanu Pensylwania. Wioska na rozstajach oraz typowe gospodarstwa amiszów dają wgląd w ich niezwykłe życie. Pracownicy muzeum, ubrani w tradycyjne stroje starają się odtworzyć życie i kulturę tych tajemniczych dla Europejczyków ludzi, możemy więc przyjrzeć się na przykład strzyżeniu owiec czy wyrabianiu chleba lub tkanin.
Imigranci z niemieckiego obszary językowego (Niemcy, Austriacy, Ślązacy, Szwajcarzy). Ci imigranci i ich potomkowie stworzyli odrębną kulturę z tradycjami ludowymi, sztuką dekoracyjną i językiem (Pennsylvania German) opartym na ich germańskim dziedzictwie. Jako Amerykanie nadal wykorzystywali wzory z ojczyzny przy wznoszeniu swoich budynków, ozdabianiu mebli, ceramiki i dokumentów rodzinnych, a także w praktykach ludowych i religijnych.
Podobnie jak inni amerykańscy osadnicy, ponad 90% niemieckich imigrantów zostało rolnikami. Pracowali w południowo-wschodniej Pensylwanii, regionie znanym jako „spichlerz Ameryki”. Tutaj, a zwłaszcza w hrabstwie Lancaster, rolnicy stosowali wiele najbardziej zaawansowanych technik rolniczych, uprawiając jedne z najbardziej żyznych ziem w Ameryce.
Niemcy z Pensylwanii pracowali w różnych zawodach i branżach: jako zegarmistrze i duchowni, karczmarze i blacharze, sklepikarze i tkacze. Rolnicy i rzemieślnicy sprzedawali swoje produkty w ramach współzależnego systemu gospodarczego, na który składały się gospodarstwa rolne i warsztaty rzemieślnicze, wsie, miasta i handel zagraniczny. Z powodu tej współzależności pod koniec XIX wieku większość Niemców w Pensylwanii posługiwała się zarówno językiem angielskim, jak i swoim niemieckim dialektem.
George i Henry Landisowie wywodzili się z takiego dziedzictwa i byli założycielami Muzeum Doliny Landis. Ich niemieccy przodkowie osiedlili się w hrabstwie Lancaster na początku 1700 roku. Dostrzegając znaczenie swojej kultury i jej tradycji, bracia zaczęli zbierać przedmioty pochodzące z Niemiec w Pensylwanii z lat 1700 i 1800. Zgromadzili kolekcję liczącą ponad 75 000 przedmiotów i w latach 20. założyli małe muzeum na terenie swojej posiadłości Landis Valley. W 1953 roku muzeum braci Landis zostało przejęte przez stan Pensylwania. Z biegiem lat muzeum rozrosło się z kilku budynków do zespołu wielu obiektów wystawienniczych, w tym budowli oryginalnych dla Landis Valley, przeniesionych dawnych budynków i nowych obiektów. W skład muzeum wchodzą budynki wystawowe, wioska na skrzyżowaniu dróg oraz przyległe zagrody z historycznymi rasami zwierząt i roślinami dziedzicznymi. Zbiory budynków i artefaktów, wraz z pokazami tradycyjnych rzemiosł i umiejętności, służą interpretacji i zachowaniu przeszłości niemieckiego życia wiejskiego w Pensylwanii. Na terenie posiadłości znajduje się hotel z 1856 roku oraz dwa budynki z cegły wybudowane w latach 1815-1840. Zakupiono również dwa budynki z bali, dom szkolny z 1890 roku i starą kuźnię, które przeniesiono na teren wioski. Muzeum wybudowało remizę strażacką, XIX-wieczną stodołę banku szwajcarskiego, XVIII-wieczny dom z bali z piekarnią i wędzarnią, chlewnię i domek źródlany, aby wzbogacić ogólną interpretację muzeum. W 1970 roku dobudowano nowe centrum dla zwiedzających i budynek tekstylny
HERSHEY
Miasteczko to nie może szczycić się zbyt długa historią. Założone zostało w 1903 roku przez Miltona Snavely’a Hershey’a, właściciela fabryki czekolady, dla swoich robotników. Milioner kazał zbudować nowoczesną osadę robotniczą wyposażoną we współczesne udogodnienia: elektryczność, instalacje wodno-kanalizacyjne i centralne ogrzewanie. W mieście działał publiczny system trolejbusowy, bezpłatna szkoła kształcąca dzieci pracowników, bezpłatna szkoła zawodowa szkoląca osieroconych i nieuprzywilejowanych chłopców, a później park rozrywki, pola golfowe, dom kultury, hotel, zoo i tereny sportowe. Cel jaki mu przyświecał, określił jako stworzenie idealnego amerykańskiego miasteczka w otoczeniu przyrody, gdzie zdrowi, dobrze żyjący i dobrze opłacani pracownicy mieszkali w bezpiecznych, szczęśliwych domach.
Hershey to amerykańska stolica czekolady. Tam nawet latarnie miejskie mają kształt zawiniętych w folię czekoladek Hershey kisses.
Największą atrakcją miasteczka jest oczywiście Chocolate World. Wygląda on jak żywcem przeniesiony do świata realnego plan filmu Charlie i fabryka czekolady. Kupujemy bilet, wsiadamy do kolejki i wyruszamy na 15-minutową. interaktywna podroż po etapach produkcji czekolady. Jest słodko, przaśnie i zabawnie. Po wyjściu może zakupić wszystkie możliwe rodzaje czekolad i czekoladek produkowanych przez firmę.
Miasteczko ma jeszcze jedna atrakcję, oczywiści również powiązaną z czekoladą. Chodzi oczywiście o wielki lunapark, umieszczony na 36-hektarach. Gościom oddano do dyspozycji ponad 80 różnego rodzaju atrakcji, w tym 5 zjeżdżalni wodnych, 4 kolejki górskie oraz rożnego rodzaju karuzele.
YORK
Miasto York założono w 1741 roku i było ono pierwsza osadą po drugiej stronie rzeki Susquehanna. Ówczesne miasteczko zaczęło zyskiwać na znaczeniu, jako miejsce tranzytowe oraz punkt początkowy dla dalszej ekspansji na zachód. W owym czasie pełne było tawern oraz zakładów rzemieślniczych, w których pionierzy zaopatrywali się przed kolejnym etapem swej podróży. Rozwój rzemiosła poprowadził za sobą napływ ludności, która tutaj osiadła i tak z niewielkiej osady handlowej powstało miasto.
Można tutaj odnaleźć wiele zabytków ery kolonialnej, na czele z Golden Plough Tavern z 1741 roku czy halę targową York Central Market z 1888 roku. Warto przejść się uliczkami miasta, aby poczuć się niczym dawny pionier, tuz przed wyruszeniem na Dziki Zachód.
Dla fanów motoryzacji szczególnie ciekawym miejscem będzie Harley-Davidson Final Assembly Plant. W tym miejscu z arkuszy blachy wytłaczane są zderzaki do tych słynnych motocykli. Mieści się także tutaj niewielkie muzeum marki, gdzie możemy poznać jej historie od powstania w 1903 roku, aż do czasów dzisiejszych.
READING
Miasto było niegdyś silnym ośrodkiem przemysłowym. Obecnie posiada ono całkiem inną twarz, choć trzeba zaznaczyć, że nie jest to najbezpieczniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych. Europejczyka właściwie zainteresować może jedynie otoczona drzewkami wiśniowymi Reading Pagoda oraz park położony wokół niej. Budowla została zbudowana na początku XX wieku jako część kurortu turystycznego.
Co jeszcze widzieliśmy w okolicy
Patapsco Valley State Park to publiczny obszar rekreacyjny rozciągający się wzdłuż 32 mil (51 km) rzeki Patapsco, na południe i zachód od miasta Baltimore w stanie Maryland. Kilkanaście lat temu został uznany za park stanowy.
Możliwości rekreacyjne parku obejmują turystykę pieszą, wędkowanie, biwakowanie, kajakarstwo, jazdę konną, kolarstwo górskie i piknikowanie. Majestat przyrody robi rzeczywiście wielkie wrażenie. Warto także zobaczyć mosty obrotowe przez rzekę Patapsco.
Copyright ©http://empiresilesia.pl