Stralsund to stare hanzeatyckie miasto o bogatej historii i wspaniałej architekturze, dopełnionej interesującymi, nowoczesnymi budynkami. Po pobycie w tym portowym mieście, warto zboczyć trochę z głównych szlaków i odwiedzić park ptaków w Marlow.
Dane | Stralsund | Marlow |
Liczba mieszkańców | 59.421 | 4563 |
Powierzchnia | 54,07 km2 | 140,09 km2 |
Powiat | Vorpommern-Rügen | Vorpommern-Rügen |
Kod pocztowy | 18435 | 18337 |
Kraj związkowy | Mecklenburg-Vorpommern | Mecklenburg-Vorpommern |
Strona internetowa | https://www.stralsund.de/pl/ | https://stadt-marlow.de/ |
Stralsund
Troszkę historii…
Witzlaw I z Rugi 31 października 1234 roku nadał osadzie rybaków Stralow prawa miejskie na prawie lubeckim. Kilkanaście lat później flota z Lubeki zniszczyła rozwijające się miasto. W 1293 roku Lubeka, Wismar, Rostock, Greifswald i Stralsund podpisały umowę, która dała początek związkowi miast kupieckich – Hanzie. W 1370 roku w Stralsundzie paragrafowano tzw. pokój w Strzałowie, który kończył II wojnę Hanzy z Danią o przywileje handlowe w północnej Europie. W 1628 roku siły Wallensteina nieudanie oblegały miasto, a rada miejska zmuszona była podpisać z królem Szwecji pakt ochronny na 20 lat. W wyniku pokoju westfalskiego z 1648 roku miasto przeszło pod panowanie szwedzkie. Równo trzydzieści lat później Stralsund został podporządkowany Brandenburgii, której władza nad nim trwała zaledwie rok, bowiem na mocy pokoju z St. Geramin-en-Laye, miasto znowu przeszło w ręce Królestwa Szwecji. W 1715 roku po zwycięskim oblężeniu Dania zdobyła Stralsund, ale pięć lat później straciła je na rzecz Szwecji. Od 1807 roku miasto znalazło się pod krótkotrwałym panowaniem Francji Napoleona Bonapartego, a w 1815 roku na mocy układów między Prusami i Szwecją przeszło pod władzę tego pierwszego. W 1863 roku Stralsund został połączony z resztą Niemiec torami kolejowymi, a dziesięć lat później zniesiono status twierdzy, co doprowadziło do dynamicznej urbanizacji i zwiększenia zasięgu terytorialnego miasta. W czasie II wojny światowej Stralsund został zbombardowany, zginęło wtedy około 800 mieszkańców, a 8000 budynków i mieszkań zostało zniszczonych. 1 maja 1945 roku bez walki został zajęty przez Armie Czerwoną. W 2002 roku jego starówka (podobnie jak starówka Wismaru) znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Ciekawostki
- w Stralsundzie urodziła się popowa piosenkarka Caro (Carolin Ristau).
- to właśnie stąd pochodzi nazwa śledzi Bismarcka, których gatunek odkrył handlarz rybami Karl Wiechmann.
- Znany stralsundzki browar produkuje piwo Störtebeker, które swą nazwę zawdzięcza Klausowi Störtebekerowi, znanemu piratowi bałtyckiemu i przywódcy braci witalijskich.
- Największym zakładem pracy w mieście jest stocznia.
- Rügenbrücke to najdłuższy most w Niemczech. Powstał w 2007 roku nad cieśniną Strelasund i liczy 2830 m.
Klaus Störtebeker Był najbardziej znanym piratem grasującym po Bałtyku, a także jednym z dowódców (wraz z Gödeke Michelsem) tzw. Likedeelers, czyli braci witalijskich (Vitalienbrüder), których liczba w najlepszych czasach przekraczała 1500 ludzi. Byli oni początkowo wynajętymi przez europejskie miasta i państwa piratami działającymi na zasadzie listów kaperskich, w końcu jednak samodzielne zajęli się rzemiosłem łupieżczym. Piraci Klausa napadali na statki należące do Hanzy i Danii. Po bitwie morskiej przy wyspie Helgoland w 1401 roku, Störtebeker wraz ze swoimi ludźmi został pojmany. Wkrótce ścięto jego głowę mieczem w Hamburgu, a wydarzenie to stało się politycznym zwycięstwem Hanzy. Obszar działalności braci witajiskich: |
No to zwiedzamy…
Zwiedzanie Stralsundu należy bezwzględnie rozpocząć od wspaniałego starego miasta. Dość powiedzieć, że wśród 800 zabytkowych budynków znajdujących się w Stralsundzie, aż 500 przypada na Stare Miasto, a większość z nich została bardzo starannie odrestaurowana. To urokliwe miejsce, pełne większych i mniejszych placów, wąskich uliczek, kościołów i różnorodnych szczytowych domów mieszczańskich.
Stare miasto
Przez lata tzw. Stary rynek był centrum Stralsundu, już w 1277 roku wzmiankowano go jako forum. Aż 363 z budynków Starego Miasta znajduje się w rejestrze zabytków. To na nim mieści się gotycki kościół św. Mikołaja, ratusz oraz wiele innych ważnych dla historii miasta budynków. Kościół św. Mikołaja z Miry, jest jednym z najwspanialszych przedstawicieli niemieckiego późnego gotyku. Jego budowę, wraz z powstaniem niemal całego rynku (kościół i ratusz tworzą swoisty zespół architektoniczny, który jest wizytówką miasta) rozpoczęto około 1270 roku, a wiązała się ona ze świetnością ówczesnego mieszczaństwa, bogacącego się na handlu w ramach Hanzy. Kościół jest trójnawową bazyliką o sklepieniu krzyżowo-żebrowym i niezwykle bogatym wnętrzu z przedstawicielami rzeźby średniowiecznej i nowożytnej. Wspaniale prezentuje się gotycki ołtarz Żeglarzy oraz pochodzący z 1394 roku zegar astronomiczny, zbudowany przez Nikolausa Lilienfelda – jest on jednym z najstarszych zegarów tego typu na świecie. Warto zwrócić uwagę na tryptyk w prezbiterium z drugiej połowy XV wieku przedstawiający scenę Ukrzyżowania, a także inne ołtarze: burmistrzowski czy Jungów. Interesujące są także stalle ryskie, tzw. złoty fryz na nawie głównej , olbrzymie organy czy liczne płyty nagrobne. Kościół ten to bogactwo szczegółów i obfitość metafor.
Drugim najważniejszym obiektem Starego Rynku jest doskonały przykład mieszczańskiego gotyku ceglanego czyli Ratusz. Powstawał przez długi okres i początkowo pełnił rolę hali targowej, nie ominęły go również różnego rodzaju klęski, takie jak pożar z 1680 roku. Jest to wspaniały dwukondygnacyjny budynek, składający się z czterech skrzydeł o imponujących wymiarach: 80 metrów długości i 30 metrów szerokości. W środku mieści się niewielki dziedziniec, a parter w dawnych czasach służył jako przestrzeń handlowa dla około 40 kupców i handlarzy. Najważniejszą salą ratusza była jednak Löwen Halle czyli sala rady miejskiej, gdzie w 1370 roku podpisano historyczny traktat stralsundzki. Od strony ulicy Ossenreyser można podziwiać barokową bramę prowadzącą na dziedziniec ratusza, ozdobioną herbem nadanym miastu przez króla szwedzkiego Fryderyka I. Przez całą jego długość prowadzi ciekawie zaprojektowany krużganek
Stary rynek otaczają urokliwe kamieniczki, takie jak dom Wulflamów, dom komendantów (Commandanten-Hus) z XVIII wieku oraz dwór Artusa z początku XIV wieku. Rynek ten tętni obecnie życiem i organizowane są na nim rożne wydarzenia. Przy Alter Markt 9 mieści się centrum informacji turystycznej
Szczegółowy opis starego rynku znajda Państwo na blogu: http://orsowisko.blogspot.com
Naszą wędrówkę kontynuujemy Knieperstraβe, gdzie tuż przy jednej z bram miejskich znajduje się pomalowany na czerwono niewielki budynek z 1743 roku, gdzie kiedyś znajdował się klasztor St. Jürgena.
Następnie docieramy do byłego klasztoru franciszkańskiego St. Johannis, a obecnie części archiwum miejskiego przy Schillerstraβe. Zabudowania klasztorne wbudowane w mury miejskie powstały w 1254 roku w północnej części miasta. Został on w czasie nalotu lotnictwa alianckiego z 6 października 1944 roku niemal kompletnie zniszczony. Drugi z ciekawych i zachowanych klasztorów w mieście to klasztor Świętego Ducha, odbudowany w 1724 roku po zniszczeniach w czasie wojen i oblężeń. Kościół Mariacki to najstarszy z trzech kościołów farnych miasta. Jego budowa rozpoczęła się w 1270 roku. Jest najświetniejszym przykładem północnoniemieckiego późnego gotyku. Posiada wysoką na 104 metry wieżę kościelną, z której roztacza się wspaniały widok na miasto, Rugię i morze. W jego wnętrzu znajdują się wspaniałe XVII-wieczne barokowe organy. Warto również zajrzeć do kościoła św. Jakuba – trzeciego z wielkich kościołów miasta o średniowiecznym rodowodzie.
Najciekawszą atrakcją turystyczną Stralsundu pozostaje jednak Ozeaneum.
Największym jego akwarium jest mieszczący 2,6 milionów litrów wody Otwarty Atlantyk skrywający się za akrylową szybą panoramiczną o grubości 30 cm. W środku umieszczono 11-metrowy wrak statku, wokół którego pływają rekiny, płaszczki, manty oraz graniki wielkie.
Olbrzymie wrażenie robi wystawa Giganci mórz. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu udającym głębiny morskie, odwiedzający mają możliwość dokładnego przyjrzenia się zawieszonym nad głowami modelom w skali 1:1 największych oceanicznych zwierząt, w tym 26-metrowego płetwala błękitnego, 15-metrowego kaszalota czy gigantycznej ośmiornicy.
Ważną częścią muzeum są także wystawy oraz akwaria poświęcone morzu Bałtyckiemu i Północnemu. Osobnym działem jest historia i współczesny stan eksploracji oraz użytkowania zasobów morskich.
Na dachu obiektu, będącym jednocześnie jego tarasem widokowym znajduje się najpopularniejszy z basenów, liczący 120 000 litrów wody, zamieszkany przez kilkanaście pingwinów peruwiańskich, zwanych również pingwinami Humboldta.
Adres | Deutsches Meeresmuseum Katharinenberg 14 – 20 18439 Stralsund |
Cena | normalny -17.00 €/ulgowy – 12,00 €(06.2020) |
Strona internetowa | https://www.ozeaneum.de/ |
Godzina otwarcia | 10:00 – 17:00 |
Co jeszcze udało nam się zobaczyć w Stralsundzie?
Na pewno dobrze zachowane mury miejskie i elementy z czasów, gdy miasto ogłoszone było twierdzą. Pomniki takich postaci jak Lambert Steinwich – burmistrz miasta od 1616 roku i dowódca podczas oblężenia miasta przez siły Wallensteina, Ferdinanda von Scholla bohatera z czasów wojen napoleońskich. Nadbrzeże z historycznymi magazynami i spichrzami zboża, przystanie dla łodzi i statków z widokiem na liczący 2830 m długości most, łączący Rugię z lądem, ZOO i niewielką, ale urokliwą wysepkę Dänholm z jej muzeum morskim (Nautineum), jako filią Muzeum Morskiego w Stralsundzie – najczęściej odwiedzanego muzeum na północy Niemiec. Drugie z ciekawych muzeów Stralsundu to Muzeum Historii i Kultury, które podobnie jak Muzeum Morskie mieści się w zabudowaniach byłego klasztoru Katarzyny. Warto także w spokoju poprzechadzać się urokliwymi uliczkami miasta, takimi jak Fährstraβe, Mühlenstraße, Ossenreystraße. Badenstraße, czy Frankenstraße, pełnymi dawnych kamieniczek, historycznych smaczków i kawiarenek oraz lokali.
Vogelpark Marlow
Erlebnis Vogelpark Marlow Kölzower Chaussee 1 18337 Marlow www.vogelpark-marlow.de Godziny otwarcia: codziennie przez cały rok od 10:00 do 19:00 (kasy zamykane są o 17:00) |
Na 22 hektarach mieści się wspaniałe miejsce, pełne atrakcji i zabawy dla całej rodziny. W parku podzielonym na strefy tematyczne, możemy przechadzać się po terenie o wielkości 4900m2 jakby żywcem wyjętym z Madagaskaru lub 160m2 specjalnego wybiegu dla pingwinów.
Można tu podpatrzeć jak karmione są zwierzęta, a nawet karmić samemu – owce, papugi czy kozy. Istnieje możliwość nocowania w parku, dzięki kilku domkom wypoczynkowym umieszczonym w środku, w bezpośredniej bliskości zagród dla zwierząt. Dla dzieci przewidziano 10 rożnych tematycznie placów zabaw. Wśród zwierząt, które można tu zobaczyć są m.in. lemury, pingwiny, pieski preriowe, pelikany, kazuary i cała różnorodność, rożnej maści podniebnych braci.
Wielkim powodzeniem cieszą się przedstawienia z udziałem ptaków – Papagei, Pelikan und Co oraz Greifvögel und Eulen.
Copyright ©http://empiresilesia.pl
Interesuję się różnymi gatunkami ptaków, dlatego mam ochotę obejrzeć ,,na żywo” kolorowe papugi i bociany zamieszkujące malownicze tereny nad wodą