Historia Recenzje

Mateusz Będkowski, Polacy na krańcach świata: XIX wiek, Warszawa 2015.

Timthumb.php

Kolejna ciekawa pozycja w postaci elektronicznej, wydana przez coraz prężniej działające wydawnictwo przy portalu „Histmag”. Książka dotyka problemu, który w dzisiejszej polskojęzycznej historiografii niemal nie istnieje, przykryty niekończącymi się debatami o powstaniu warszawskim, czy zrywach niepodległościowych.

Polacy na krańcach świata: XIX wiek to niewielkich rozmiarów bogato ilustrowana książka autorstwa Mateusza Będkowskiego, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego. Wydana pod postacią e-booka jest kolejną propozycją portalu „Histmag”, na wzbogacenie naszej wiedzy o ciekawe zagadnienia, a przede wszystkim promowanie młodych i zdolnych polskich historyków, którym niezwykle ciężko przebić się do dużych wydawnictw, które nie wiadomo czemu hołdują zasadzie ściągania i tłumaczenia hurtem, często miernej jakości książek anglojęzycznych.

Będkowski w recenzowanej pozycji zajął się zagadnieniem niezwykle modnym pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie wieku XX. Mianowicie opisem odkryć i podróży Polaków, którzy w pogoni za marzeniami (choć nieczęsto i za lepszym życiem) wyprawiali się w najdalsze zakątki ziemskiego globu. Dziś ów temat bardzo powoli znów robi się modny, a to za sprawą rosnącego zainteresowania wyprawami Kazimierza Nowaka czy Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

W Polacy… znajdują się biogramy polskich podróżników, naukowców, awanturników
i pisarzy. Całość składa się z 7 rozdziałów, które w większości ukazały się już publicznie m.in. na łamach portalu „Histmag” oraz czasopism „Mówią Wieki” i „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”. Na potrzeby tego zbioru autor specjalnie poprawił i rozszerzył artykuły.

W siedmiu częściach Będkowski przedstawia losy siedmiu niezwykłych i pasjonujących wypraw do Afryki, Australii, do wysp na oceanach i do Antarktydy. Przedstawia losy mało znanych wypraw polskich do Kamerunu i Afryki Wschodniej, historię Jana Kubarego i jego podróży po wyspach Oceanii oraz udziału Henryka Arctowskiegoi Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej wyprawie antarktycznej. Przypomina również dzieje braci Strzeleckich i Józefa Pisulińskiego oraz ich dokonań w Afryce, historię Adama Mierosławskiego, brata Ludwika, a także wędrówki Seweryna Korzelińskiego podczas australijskiej gorączki złota. Jeden rozdział poświęcony jest także, znanemu i niezwykle popularnemu pisarzowi – Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu, lepiej znanemu jako Joseph Conrad, którego okres pracy w Kongo, stał się podstawą do napisania słynnego „Jadra Ciemności”.

Na uwagę zwraca ciekawa i bogata oprawa ilustracyjna, a także mapka na początku książki. Mimo, że prezentowany e-book jest książką niewielkich rozmiarów, a wiele kwestii zostało opisanych pobieżnie, to jest on ciekawą propozycją, stanowiącą bazę dla dalszych poszukiwań losów polskich podróżników, których życie było niezwykle barwne, a dokonania nie raz zadziwiające.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

2 thoughts on “Mateusz Będkowski, Polacy na krańcach świata: XIX wiek, Warszawa 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top