Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 6/2014 (25)

LOD_okl_g 72_seria_III 2011.indd

Już szósty przegląd w tym roku, a więc 30 przeczytanych książek. Tajemnicza mgła zmieniająca ludzi w bestie, historia młodego maga i trzy klasyki: wampir, klub walki i mróz. Zapraszamy …

Czaropis„, Blake Charlton

Warszawa 2010, tłum. Marek Pawelec

Prószyński i S-ka, tyt. org.Spellwright

ISBN: 9788376484556

OPIS:

Młody adept sztuki czarodziejskiej przypadkiem dostaje się w środek intrygi, której skutkiem może być magiczna apokalipsa! Nikodemus Weal od dłuższego czasu pobiera nauki w szacownej akademii sztuk magicznych, ale jego niezwykły talent – niszczenie wszystkich zaklęć samym dotykiem – uniemożliwia mu osiągnięcie biegłości w sztuce czaropisarstwa. Wbrew swej woli zostaje wplątany w rozgrywki potężnych sił i rozpoczyna nowy – ekscytujący i niebezpieczny – etap swojej czarodziejskiej edukacji. Podczas gdy w akademii odbywa się ważny zjazd magicznych reprezentantów różnych krajów, zamordowana zostaje dziekan jednego z wydziałów. Podejrzenia padają na nauczyciela Nikodemusa, który twierdzi, że w szkole grasuje potężna magiczna istota, i że to ona jest odpowiedzialna za śmierć kobiety. Strażnicy mu jednak nie wierzą, a w samym Nikodemusie widzą przepowiedzianego w proroctwach niszczyciela. Nad głową chłopca i jego mentora zaczynają gromadzić się ciemne chmury…

OCENA:

Pierwsza z planowanej trylogii, początkującego amerykańskiego pisarza do gatunku nie wnosi absolutnie nic. Nawet “nowe” spojrzenie na magię nie wydaje się odkrywcze. Słaba historia, drętwe dialogi, bohaterowie skonstruowani bez pomysłu. Oj słabo…

2/10

Fight Club„, Chuck Palahniuk

Warszawa 2013, tłum. Lech Jęczmyk

niebieska studnia, Podziemny Krąg

ISBN: 9788392151241, wyd II

OPIS:

Pierwsza zasada klubu walki to nie rozmawiać o klubie walki wykrzykuje Tyler. Druga zasada klubu walki krzyczy Tyler to nie rozmawiać o klubie walki. […] Tyler stoi pod jedyną lampą w popółnocnych ciemnościach w pełnej mężczyzn piwnicy i wylicza pozostałe reguły: dwóch mężczyzn, jedna walka, jedna walka na raz, boso i bez koszul, walka trwa do skutku.

OCENA:

Palahniuk ma dar. Dar by z przyziemnych rzeczy, prostym językiem stworzyć niezapomnianą ucztę. Ucztę która na długo zapada w pamięć i nie puszcza, zmusza do myślenia i pozwala zobaczyć świat nie tyle takim jakim jest, ale jakim mógłby być, gdybyśmy nie byli skrępowani całym tym  systemem. Palahniuka warto, a nawet trzeba czytać, bo w tym szaleństwie jest metoda.

9+/10

Dracula„, Bram Stoker

Poznań 2011, tłum.Magdalena Moltzan-Małkowska

Vesper, Ilus. Andrzej Masianis

ISBN: 9788377310328, wyd I

OPIS:

Opublikowana w 1897 roku powieść “Dracula” irlandzkiego pisarza Brama Stokera wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją, a dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet stu najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością i różnorodnością zawartych w niej uczuć i emocji. Mimo upływu lat hrabia Dracula wciąż przeraża…

OCENA:

Klasyk klasyków, dzieło ponadczasowe i jedyne w swoim rodzaju. Opowieść o wiecznej walce dobra ze złem. Pierowozór wszystkich współczesnych wampirów świata, profesor van Helsing i nieśmiertelne: Proszę posłuchać. Dzieci nocy. Jakże pięknie gra ich muzyka. Wielkie dzieło XIX-wiecznej literatury, ciągle jest aktualne i tak klimatyczne, jak niewiele współczesnych książek.

10/10

Lód„, Jacek Dukaj

Kraków 2007,

Wydawnictwo Literackie,

ISBN: 9788308039854, wyd I

OPIS:

Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu – lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

OCENA:

Najlepsza polskojęzyczna książka XXI wieku. Powieść doskonała, aż czuje się obcowanie z czymś więcej. Pełna zaskakujących zwrotów akcji, błyskotliwych dialogów, genialnych pomysłów i nietuzinkowych bohaterów powieść czołowego polskiego proza-isty. I tylko szkoda, że taka krótka. Książka niemal doskonała, okraszona wspaniałym, nieco stylizowanym językiem. Polecam jak najbardziej!!!

10/10

Mgła„, James Herbert

Katowice 2010, tłum. Matias Gotzmann

Wydawnictwo Książnica, tyt. org. The Fog

ISBN:978-83-245-7732-3, wyd I

OPIS:

Po niespodziewanym trzęsieniu ziemi z małego angielskiego miasteczka zostają zgliszcza, a z rozłamu powstałego na jego głównej ulicy wydostaje się tajemnicza żółta mgła. Niebawem okazuje się, że dziwna substancja ma zgubny wpływ na ludzi, wywołując w nich ataki skrajnej agresji czy prowadząc do utraty zmysłów. Wkrótce cała Wielka Brytania staje w obliczu pewnej zagłady, która może wydostać się poza wyspy…

OCENA:

Angielski klasyk literatury grozy przedstawia nam historię świata na krawędzi zagłady. Jest to książka na wszech miar klasyczna i choć powinna być wydana u nas już dawno temu (wydanie oryginalne miało miejsce w 1975 roku), to nadal trzyma w napięciu, a niektóre barwne opisy wywołują dreszcze. Prawie trzydzieści lat po premierze,”Mgła” ciągle stanowi przykład jak pisać opowieści grozy, a rzesza naśladowców, która czerpie z niej pomysły winna jeszcze wiele się od autora nauczyć

8/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top