Bez kategorii

Przegląd Literatury 5/2016 (44)

352x500

Najnowszy przegląd to zbiór książek naprawdę świetnych autorów. Hasek i jego Szwejk, Lem z opowiadaniami o Pirxie, Zubiński pisze o Hiszpanach w III Rzeszy, Guderian o czołgach, a Diaczenkowie o barwnym, autorskim świecie fantasy.

AUTOR: Jaroslav Hasek
TYTUŁ: Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej
Tłumaczenie: Paweł Hulka-Laskowski
Wydawnictwo: Agora SA
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-268-0485-4

 SERIA: Literaturaczeska

INNE: Tom 1 i 2, Biblioteka GW

OPIS:

Kiedy zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek, a właściwie bałagan swojego życia. Nie zmienił się. Nie miał na to czasu.
Od wydania kultowej powieści minęło już prawie całe stulecie i rzeczywiście nic się nie zmienia. Popularność niezbyt dobrego żołnierza nie słabnie. Jego absurdalne losy przetłumaczono dotąd na 55 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji.
Na każdego znajdzie się paragraf. Głupota Szwejka wymyka się wszelkim kategoriom. Choć w tej głupocie jest metoda. Przed wami Szwejk. Idiota z urzędu.

OCENA:

Ta książka to dobro narodowe Republiki Czeskiej. Jej mieszkańcy są właśnie tak postrzegani: trochę ciamajdowaci,żyjący jakby obok światowych wydarzeń, powściągliwi, lubiący piwo, rozmowy
o niczym i lenistwo. Szwejk stał się synonimem Czecha. A jednak! Ten sam Szwejk, w całym szaleństwie person występujących w powieści, ostatecznie wydaje się najbardziej normalny. Wszystkie wydarzenia wielkiej wagi, są niczym wobec losów jednej nieświadomej istoty, jaką jest dobry wojak. W burdelu jakim jest świat, Szwejk stara się mimo przeciwności pozostać wiernym wyuczonym ideałom, choć tak naprawdę nikt już w nie, nie wierzy. Los pcha go wszędzie tam gdzie coś się dzieje, a on z uporem maniaka kroczy dostojnie przez życie, omijając co gorsze kolei, bezustannie wdeptując w te mniejsze. Cudowna, zabawna książka o prostocie życie w zwariowanym świecie.

 

AUTOR: Tadeusz Zubiński
TYTUŁ: Błękitna Dywizja
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7976-385-6

OPIS:

Gdy 22 czerwca 1941 roku Trzecia Rzesza zaatakowała Związek Radziecki, w żadnym kraju w Europie nie było takich przejawów radości, jak w Hiszpanii. Ambasada niemiecka w Madrycie została zasypana lawiną telegramów z gratulacjami, a w Barcelonie tysiące uradowanych mieszkańców wyległo na ulice, aby zamanifestować swoją radość przed konsulatem niemieckim. Francisco Franco propozycję utworzenia ochotniczej jednostki hiszpańskiej złożył Joachimowi von Ribbentropowi już tego samego dnia wieczorem.
Błękitna Dywizja (250. Dywizja Wehrmachtu) na Froncie Wschodnim zasłynęła niezwykłą walecznością, odwagą i nieustępliwością. Hiszpanie walczyli na północy Rosji, na Froncie Wołchowskim i Leningradzkim, gdzie stoczyli najsłynniejszy, najbardziej heroiczny i najkrwawszy bój pod Krasnym Borem z wielokrotnie silniejszym przeciwnikiem. Wódz Trzeciej Rzeszy, Adolf Hitler, tak opisywał wartość bojową Błękitnej Dywizji: “Hiszpanie [… ] nigdy nie oddają ani centymetra terenu. Nie można sobie wyobrazić ludzi bardziej walecznych od nich. Trudno ich zrozumieć, gdy szydzą ze śmierci. Nasi żołnierze są zadowoleni i bardziej zdeterminowani mając Hiszpanów za sąsiadów w walce”.

OCENA:

 

 

AUTOR: Heinz Guderian
TYTUŁ: Achtung Panzer! Uwaga czołgi
Tłumaczenie: Krzysztof Fudalej
Wydawnictwo: Tetragon/Erica
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-63374-05-1

SERIA: Biblioteka wojskowa

OPIS:

Jest to książka napisana na rozkaz. Wschodząca gwiazda niemieckiej armii jaką był w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku Heinz Guderian, dostała za zadanie opisanie dopiero rodzącej się teorii wojny pancernej. Wywiązał się z tej roli znakomicie.

„Achtung Panzer!” zaczyna się od analizy bitew I wojny światowej w których użyto czołgów, następnie Guderian przechodzi do opisu swoich poglądów na przyszłą wojnę, a także współczesnej mu techniki i organizacji armii. Język użyty przez autora jest jasny i prosty – trzeba bowiem pamiętać, że był on doświadczonym pedagogiem, wykładającym historię wojskowości.

Jest to jedna z tych książek, bez których pełne zrozumienie rozwoju wojsk pancernych i przebiegu kampanii wojennych, od II wojny światowej na Iraku kończąc, wymykałoby się pełnemu zrozumieniu. „Achtung Panzer!” nie jest nazistowską broszurą propagandową, a w pełni przemyślanym dziełem teoretyka i praktyka wojskowości. Co ciekawe stało się w Niemczech bestsellerem, a gen. Guderian mógł sobie kupić dzięki niej swój pierwszy samochód.

OCENA:

 

 

AUTOR: Marina i Siergiej Diaczenko
TYTUŁ: Miedziany król
Tłumaczenie: Iwona Czapla
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7590-012-5

OPIS:

Akcja powieści toczy się w tym samym uniwersum co wcześniejsza powieść ukraińskiego duetu, “Waran”. Jej bohaterem jest potomek wyklętej przez większość ludów zamieszkujących ów świat rasy heksów; trudno się zresztą dziwić niechęci do kanibali. Natura obdarza go niesamowitą pamięcią; wystarczy mu raz przeczytać książkę, by potrafił zacytować ją bez najmniejszego choćby błędu.

Przypadek sprawia, że poznaje pradawne zaklęcie – prośbę skierowaną do tytułowego Miedzianego Króla: w zamian za rzecz szczególnie dla proszącego ważną Król dać ma to, czego w danej chwili proszący szczególnie potrzebuje, przy czym to Król, a nie proszący, decydować ma, co stanie się przedmiotem zamiany. Chłopak korzysta z owej wiedzy w sposób bezwzględny. Dzięki niej z niewolnika wspina się na sam szczyt społecznej drabiny – dowodzona przez niego armia jest w stanie konkurować z największymi potęgami tego świata. Czy aby jednak na pewno dzięki temu osiąga sukces? Czy może osiągnąłby go i tak, bez pomocy mitycznego Króla?

OCENA:

Diaczenkowie to uznany ukraiński duet, cieszący się w Polsce sporym zainteresowaniem. Historia przedstawiona w “Miedzianym Królu” mogłaby by stać się podstawą do kilku odrębnych historii. Przed sobą mamy tradycyjnego wyrzutka bez przeszłości i przyszłości, wywodzącego się z przeklętej rasy, jednak obdarzonego niezwykłym talentem. Szybko, dzięki owej mocy zdobywa przyjaciół, władzę, kobietę, walczy ze złym Imperium, podstępnymi rozbójnikami i z kim tam jeszcze. Fabuła nie należy do odkrywczych, choć skupia się na losach niemal całego życia głównego bohatera. To co jest prawdziwą mocą tej książki, to świat przedstawiony, i mimo, że on także jest klasyczny, to nawał pomysłów bardzo dobrze robi lekturze. Ogrom zarysowanego, bardzo barwnego świata jest gratką dla każdego fana fantasy. Podsumowując, to ciekawa, choc fabularnie średnia opowieść w niezwykłym świcie fantastycznym. Można, ale nie trzeba przeczytać.

AUTOR: Stanisław Lem
TYTUŁ: Opowieści o pilocie Pirxie
Wydawnictwo: Nowe wydawnictwo polskie
Data wydania: 1990
ISBN: 83-85135-16-2

OPIS:

Opowieści o pilocie Pirxie – zbiór opowiadań science fiction Stanisława Lema. Po raz pierwszy wydany w 1968 roku przez Wydawnictwo Literackie, Kraków.
Głównym bohaterem oraz narratorem opowiadań jest tytułowy Pirx – pilot, a następnie dowódca, statków kosmicznych. Tematyka książki krąży wokół problemów powstających na styku człowieka z maszyną (np. w opowiadaniu Ananke), w kilku miejscach stawiając nawet pytanie o zdolność maszyny do samodzielnego myślenia ze wszystkimi tego konsekwencjami (opowiadania Terminus, Wypadek, Rozprawa); mówi o możliwościach, słabościach i reakcjach człowieka (Patrol, Opowiadanie Pirxa, Odruch warunkowy, Albatros).

OCENA:

Proza Stanisława Lema to dla Polski dobro narodowe. Na jego słowie wychowały się miliony Polaków, dla których stał się postacią kanoniczną, a jego utwory wyrocznią historii. Z pozoru lekkie, kryją  sobie gęstość materii, błyskotliwe analizy społeczno-psychologiczne i ciekawe opowieści. Zbiorcze wydanie przygód nieco ciamajdowatego pilota Pirxa to doskonała gratka dla osób chcących rozpocząć swoja przygodę z twórczością pisarza. Zbiór zawiera w sobie dziesięć przygód Prrxa, w których stałym elementem jest jest zestawienie myślącego człowieka z maszyną oraz pytanie o istotę człowieczeństwa.

KOMIKS

SCENARIUSZ: Fabien Nury
RYSUNKI: John Cassidy (Laura Martin – kolory)
TYTUŁ: Faun tańczący. Toma 1
PRZEKŁAD: Dominik Kluszczyk
Wydawnictwo: SUTORIS
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-61101-08-6
SERIA: Jam jest Legion

OPIS:

Rok 1942. Środkowa Europa. Centrum wojennej pożogi. Rumuński ruch oporu heroicznie walczy z okupantem, lecz wiadomo dobrze, że rozpędzonej niemieckiej machiny zniszczenia nic nie jest już w stanie zatrzymać… W tym samym czasie słynny londyński detektyw Stanley Pielgrzym prowadzi dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci milionera Victora Thorpe’a. Nikt jeszcze nie wie, że Rzesza przygotowuje się na zadanie ostatecznego ciosu Aliantom. Drogą do sukcesu ma być projekt pod kryptonimem Legion.

OCENA:

Pierwszy tom cyklu: “Faun tańczący” to doskonałe połączenie żywej szpiegowskiej historii z nadprzyrodzonymi mocami, kryminalnymi zagadkami i nazistami w tle. Fabułę zarysowano na kilku planach i okraszono świetnymi, bardzo realistycznymi rysunkami autorstwa Cassidy’ego. Wydawałoby się, że temat okultyzmu i mistycznych, tajemniczych mocy w połączeniu z III Rzeszą został już wyeksploatowany, jednak Nury ma do opowiedzenia ciekawą historię, nie tylko ze względu na drugo-wojenne tło, ale przede wszystkim na to, że bazując na znanych kliszach, stworzył dzieło doskonale wyważone, mieszające groteskę z realizmem. To gra ryzykowna, bo łatwo popaść w sztampę, ale duetowi NuryCassaday udaje się nie przekroczyć cienkiej linii, a przy okazji stworzyli świetny komiks. W tym komiksie wszystko ładnie gra i zestala się w jedność.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top