Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 2/2013 (14)

W drugiej już odsłonie naszego przeglądu, mamy okazje przedstawić po dwie powieści Martina i Grzędowicza wchodzące w skład ich epickich serii oraz jedną- mistrza niemieckiej i światowej fantasy, książkę absolutnie klasyczną i należącą do kanonu fantasy na świecie

Uczta dla Wron. Tom 2 Sieć Spisków„, George R.R. Martin

 Poznań 2012, wyd. II

Wydawnictwo Zysk i S-ka, przeł. Michał Jakuszewski

OPIS:

Wojna pięciu królów zbliża się powoli do końca, a Lannisterowie i ich sojusznicy uważają się za zwycięzców. Jednakże nie wszystko w kraju idzie dobrze. Rozdarte wojną królestwo staje na progu pokoju tylko po to, by wkroczyć na ścieżkę wiodącą ku jeszcze straszliwszym zniszczeniom.
Po śmierci króla potwora, Joffreya, władzę w Królewskiej Przystani przejęła Cersei. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie.
Jest jeszcze kilka inych osób mogących rościć sobie pretensje do Żelaznego Tronu, ale są one zbyt słabe lub przebywają za daleko, by mogły stanowić realne zagrożenie. Jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się też zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem.
W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów…

OCENA:

Drugi tom Uczty dla wron tak jak poprzedni skupia się bardziej na intrygach i zakulisowych gierkach niż na akcji, przez co wydawać by się mogło, że jest to książka dużo słabsza niż poprzednie części. Tak naprawdę Uczta to podsumowanie i punkt wyjścia do części ostatnich. Akcja zwalnia niesamowicie, aby czytelnik złapał oddech, jednocześnie wszystkie intrygi prowadzone przez bohaterów powieści podkręcają napięcie i obiecują niesamowite zwieńczenie cyklu w jak zapowiedział sam autor trzech kolejnych częściach. Książka zdecydowanie najsłabsza jak na razie w serii, ale jednak potrzebna, by dać czytelnikowi oddech przed wielkim finałem.

7/10


Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1„, Jarosław Grzędowicz

 Lublin 2011, wyd. III

Wydawnictwo Fabryka Słów

OPIS:

Pan z Wami! Planeta powitała go mgłą i śmiercią. Dalej jest tylko gorzej… Vuko Drakkainen ląduje samotnie na odległej, zamieszkanej przez człekopodobną cywilizację planecie Midgaard. Musi odnaleźć i ewakuować wysłaną tu wcześniej ziemską ekipę badawczą, pod żadnym pozorem nie ingerując w rozwój młodej, nieznanej kultury. Trafia na zły czas. Trwa wojna bogów. Giną śmiertelnicy. Być może zmuszony będzie złamać drugą regułę misji. Nafaszerowany magią, naszpikowany akcją. Nie spoczniesz, dopóki nie skończysz.

OCENA:

Pierwszy -wielokrotnie nagradzany- z czterech tomów serii, która stała się, jak na polskie warunki fenomenem porównywalnym z Wiedźminem Sapkowskiego. Mnie pierwsza część nie urzekła, co prawda czyta się to całkiem przyjemnie, akcja płynie wartko, bohaterowie są wyraziści, z krwi i kości, a niektóre rozwiązania potrafią mile zaskoczyć, to jednak, coś jej brakuje. Tak więc, mimo wielu zalet powieść  uważam za dobrą i czekam na kolejne części w nadziei, że cały potencjał zakreślonego już brutalnego świata zostanie w pełni wykorzystany.

5/10


Taniec ze smokami. Tom 1„, George R.R. Martin

 Poznań 2011, wyd. I

Wydawnictwo Zysk i S-ka, przeł. Michał Jakuszewski

OPIS:

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna …
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć..
Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu…
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem…
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…

OCENA:

Martin w najlepszej formie. Akcja pędzi na złamanie karku, powracają ulubieni bohaterowie. Jak to George’a nic nie jest pewne, autor balansuje na niezwykle cienkiej linii, ale jednak linii dalekiej od kiczu i w pełni przemyślanej, wbrew krytykom uważającym, że stracił panowanie nad serią. Jego styl, dodajmy że styl ponadprzeciętny sprawdza się idealnie w tego typu powieściach. Jak zwykle czyta się świetnie, pełnokrwiste postacie na długo nie dają o sobie zapomnieć, a dialogi… tak szczerze nigdy nie czytałem lepszych.

8/10


Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2„, Jarosław Grzędowicz

 Lublin 2011, wyd. II

Wydawnictwo Fabryka słów

OPIS:

Pan z Wami! Jako i ogród jego! Wstąpiwszy, porzućcie nadzieję. Oślepną monitory, ogłuchną komunikatory, zamilknie broń. Tu włada magia.
Mówią, że zimna mgła żyje. Inni uważają, że to oddech bogów albo brama zaświatów. Była zawsze i zawsze będzie Midgaard. Planeta, gdzie nas, ludzi, postrzega się jako istoty o rybich oczach. Gdzie trwa wojna bogów, a samozwańczy demiurgowie hodują okrucieństwo kwitnące w mroku zła. Gdzie więdną najnowsze ziemskie technologie, a człowiek stawić musi czoła swoim koszmarom. I zostaje zupełnie sam…

OCENA:

Druga część tetralogii Grzędowicza, w moim odczuciu jest dużo lepsza od części pierwszej. Akcja nie zwalnia, a nawet przyspiesza, przygody głównych bohaterów nabierają rumieńców i zyskują głębię, parę zagadek zostaje wyjaśnionych, ale dochodzi do nich wiele nowych, jeszcze bardziej tajemniczych, jeszcze bardziej pokręconych. Sama zaś historia staje się bardziej przekonywująca, czekam zatem na część trzecią

7/10


Nie kończąca się historia„, Michael Ende

 Kraków 2010

Wydawnictwo Znak, przeł. Sławomir Błaut

OPIS:

Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie znajduje starą zakurzoną księgę zatytułowaną Nie Kończąca Się Historia. Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie wierzą już w marzenia. Ale Bastian przestaje być zwyczajnym chłopcem i staje się bohaterem tej opowieści. To właśnie on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany..

OCENA:

Najpiękniejsza baśń wszech czasów, od zawsze kojarzona z bardzo dobrym filmem Petersena i nieśmiertelną piosenką Limahla, to niezwykle mądra i przy tym świetnie napisana książka. Ende, niemiecki pisarz stworzył wręcz genialną powieść, pełną metafor, niesamowitych przygód i nierzeczywistych, ale niezwykle barwnych i prawdziwie skonstruowanych postaci, z którymi młodzi czytelnicy, do których adresowana jest ta książka, mogliby się utożsamiać.

Jedna z najlepszych książek fantasy w historii

10/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top