Bez kategorii

Przegląd Literatury 1/2016 (40)

6511-n-a

W pierwszym przeglądzie literatury w 2016 roku prezentujemy kolejne pięć pozycji. Jednocześnie życzymy wielu niesamowitych chwil przy lekturze książek w tym nowym roku i podekscytowani zapowiadamy zmiany na stronie. A więc do czytania!

AUTOR: Jacek Dukaj
TYTUŁ: W kraju niewiernych
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-08-04182-6
INNE: zbiór opowiadań

OPIS:

W tym obszernym tomie opowiadań znalazła się m.in. Katedra – opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się podstawą kilkuminutowej animacji nominowanej do Oscara. Samo opowiadanie otrzymało Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, prześcignąwszy inny utwór z tomu W kraju niewiernych – Ruch Generała. Zbiór – zawierający m. in. także zapowiadające fenomen Matrixa Irreehaare czy kontrowersyjną Ziemię Chrystusa – zdobył trzy inne nagrody.

OCENA:

Dukaj to polskie dobro narodowe. W kraju niewiernych to zbiór dziewięciu krótszych i dłuższych opowiadań mistrza pióra. Autor epokowego Lodu tworzy światy tak oderwane od rzeczywistości, że aż możliwe. Nieskrępowana wyobraźnia pisarza stwarza pozory chaotyczności, jednak każda część składowa skompilowanej mozaiki twórczej Dukaja zespala się i tworzy ciekawą niesztampową całość. W zbiorze znajdują się opowiadania gorsze i lepsze, jednak nawet najgorsze z nich w umyśle innego pisarza w ogóle by nie powstało. Najlepsza Katedra, została zekranizowana (to może zbyt dosłowne) przez Tomasza Bagińskiego i doczekała się nominacji do Oscara. Główna oś wokół której toczą się wszystkie opowiadania to wiara. Wiara nie tylko w bogów czy siły wyższe, ale także wiara w siebie, w rzeczywistość, w ideały. Nic nie jest takie na jakie wygląda i nigdy nic nie wiadomo, a nawet wydawałoby się największe ideały są tylko złudzeniem.

AUTOR: Cornelius Ryan
TYTUŁ: Najdłuższy dzień
Tłumaczenie: Tadeusz Wójcik
Tytuł oryginału: The Longest Day
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1990
ISBN: 83-07-01574-X
INNE: 1959 I wyd.

OPIS:

Lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 roku było największą i najbardziej zło­żoną operacją desantową w dziejach, wymagającą katorżniczej pracy planistów, prze­nikli­wości meteorologów, geniuszu konstruktorów, nadzwyczajnej przebiegłości wy­wia­­du i kontr­­wy­wia­du, a w końcu poświęcenia i przedsiębiorczości żoł­nierzy.
Cornelius Ryan powiedział kiedyś, że nie widzi powodu, aby książka historyczna miała być nudna. O tej w żadnym razie nie można tego powiedzieć. Ryan opisuje D-Day tak plastycznie, że czytelnik niekiedy odnosi wrażenie, iż znalazł się w centrum wydarzeń: na spadochronie pod nocnym niebem, na chybotliwej barce desantowej, pod niemieckim ogniem na normandzkiej plaży… Ta licząca niemal pół wieku relacja długo jeszcze będzie niedościgłym wzorem dla korespondentów wojennych i his­to­ryków wojsko­wo­ś­ci, którzy usiłują opisać wielkie zmagania zbrojne, nie tracąc z pola widzenia czło­wieka. Najdłuższy dzień w 1962 roku został zekranizowany z udziałem takich gwiazd jak John Wayne, Henry Fonda, Robert Mitchum, Richard Burton i Sean Connery. Film nagrodzono dwoma Oscarami.

OCENA:

Bardzo popularne przedstawienie pierwszego dnia inwazji na wybrzeża zachodniej Francji w 1944 roku. Książka Ryan’a cieszyła się ogromną popularnością zaraz po wydaniu. Najdłuższy dzień to monumentalne świadectwo dwudziestu czterech godzin życia kilkudziesięciu tysięcy ludzi, z których wielu miało go nie przeżyć. Autor zebrał relacje z pierwszej ręki, nie tylko ze strony zwycięskiej, ale także zwyciężonej. Także losy ludności cywilnej znalazły odzwierciedlenie w książce Ryan’a. To nie jest stricte historyczna książka, a raczej zbiór wspomnień popartych faktami naukowymi. I właśnie w nich tkwi siła wyrazu Najdłuższego Dnia.  

AUTOR: Dan Brown
TYTUŁ: Inferno
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Tytuł oryginału: Inferno
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7508-712-3

OPIS:

Światowej sławy specjalista od symboli, Robert Langdon, budzi się na szpitalnym łóżku w zupełnie obcym miejscu. Nie pamięta, jak i dlaczego znalazł się w szpitalu. Nie potrafi też wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w posiadanie tajemniczego przedmiotu, który znajduje we własnej marynarce.
Czasu na rozmyślania nie ma niestety zbyt wiele. Ledwie na dobre odzyskuje przytomność, ktoś próbuje go zabić. W towarzystwie młodej lekarki Sienny Brooks Langdon opuszcza w pośpiechu szpital. Ścigany przez nieznanych wrogów przemierza uliczki Florencji, próbując odkryć powody niespodziewanego pościgu. Podąża śladem tajemniczych wskazówek ukrytych w słynnym poemacie Dantego…

OCENA:

Brown podobnie jak Rowling ma dar. Ma dar do pisania ciekawych historii, które niemal od pierwszej strony wpychają czytelnika w króliczą dziurę. W odróżnieniu jednak od Rowling brakuje mu umiejętności literackich. Historie Browna to zlepek konspiracyjnych teorii spiskowych przemielonych przez ciekawostki z historii sztuki, dziejów świata i technologicznych nowości. Bez całego sztafażu, który tak zaciekawia czytelnika, powieści Browna są niczym ciekawym. Trzeba mu jednak oddać że zaciekawić i wzbudzić kontrowersje potrafi jak mało kto. Co pokazują nakłady jego książek, mogące się równać tylko z panią Rowling.

AUTOR: Jean-Paul Roux
TYTUŁ: Średniowiecze szuka drogi w świat
Tłumaczenie: Tadeusz Rosłanowski
Tytuł oryginału: Les Explorateurs au Moyen Age
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Data wydania: 1969
SERIA: Omega 130

OPIS:

Wyobrażenia o świecie w czasach średniowiecza daleko odbiegały od rzeczywistego obrazu tego świata. Znajomość kształtu kuli ziemskiej, liczby i rozmieszczenia na niej kontynentów miała przyjść dużo później. Ludzie średniowiecza początkowo znali jedynie swój Stary Świat. Dopiero w wieku XIII i XIV zapoczątkowane zostały kontakty między Europą i Azja, wzajemne poznawanie się – odkrywanie. 

OCENA:

Francuski historyk w fascynujący sposób opowiada historię wspólnych kontaktów Wschodu z Zachodem w średniowiecznym świecie. Mimo pominięcia kilku szczególnych faktów (wyjaśnionych w posłowiu Tadeusza Rosłanowskiego) to doskonałe świadectwo przenikania się kultur. Nie tylko bowiem Marco Polo jeździł po ówczesnym świecie. Książka Rouxa uświadamia czytelnikom po raz kolejny że średniowiecze wcale nie było wiekami ciemnymi i tez miało swe wielkie okresy rozkwitu. Przepełniona jest faktami i ciekawostkami, a także mini przewodnikiem dla średniowiecznych podróżników. Francuski historyk przenika krainy i ludzkie osobowości, analizując podstawy a także tok myślenia nie tylko średniowiecznych podróżników ale także całych cywilizacji. Ta książka to ważne świadectwo ludzkiej ciekawości, która pokazuje jak ważną częścią ludzkiego życia jest odkrywanie.

AUTOR: J. K. Rowling
TYTUŁ: Harry Potter i Czara Ognia
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Goblet of fire
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-7278-515-2

OPIS:

W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francjii. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów – reprezentantów każdej ze szkół, wybranych przez Czarę Ognia. Dziwnym zbiegiem okoliczności wybranych zostaje czterech.
Co z tego wynika dla Harry`ego, jego przyjaciół i całego świata czarodziejów, dowiecie się z lektury 766 strony czwartego tomu Harry’ego Pottera.

OCENA:

Po raz czwarty brytyjska pisarka zabiera nas w podróż do swojego świata magii, niewypowiedzianego zła i niesamowitych przygód. Rowling ma dar, to pewne, a potwierdza to gigantyczna popularność cyklu. Tym razem mamy do czynienia z książką objętościowo tak wielka jak dwie poprzednie części razem wzięte.Oprócz ilości stron autorka poszerzyła także swój świat. Można powiedzieć odkryła świat czarodziei dla mugoli. Mamy więc mistrzostwa świata w quidditchu a także turniej trzech szkół magicznych. To jednak nie wszystko, bowiem z czeluści zła narodzi się także główny oportunista naszego bohatera. Czwarta cześć cyklu o Harrym Potterze ma wszystko to czym popularność zdobyły poprzednie części. Dodatkowo wzbogacono go o całą magiczną otoczkę świata czarodziei przez co cała historia nabrała znamion “realizmu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top