Przegląd

Przegląd literatury 02/2017 (54)

paragraf-22-b-iext43257585

W drugim tegorocznym Przeglądzie prezentujemy: klasyk od Hellera, zaskakujące historie niemieckiego adwokata, powieść czeskiego wizjonera, pierwszą część magicznej trylogii oraz przerażającą w swej prostocie książkę o chłopcu i wojnie.

AUTORJoseph Heller
TYTUŁParagraf 22
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7885-528-6
OPIS:

Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, oraz najsłynniejsza powieść na temat II wojny światowej. Powieść pełna czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, oportunistów, ale nade wszystko ludzi którzy mają jeden wspólny cel – za wszelką cenę przeżyć…

OCENA:

Jedna z najgłośniejszych powieści drugo-wojennych. Manifest obnażający głupotę całego tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest wojna. Doskonale napisana, z czarnym humorem, werwą i polotem, nie daje o sobie zapomnieć. Choć sam temat bezsensu wojny do łatwych nie należy, Heller w swoim dzieje obrazuje go doskonale i co najważniejsze ukazuje przez pryzmat niemocy jednostki. Doskonała książka, która najzupełniej słusznie doczekała się statusu powieści kultowej.

AUTORBiyi Bandele
TYTUŁChłopak z Birmy
Tłumaczenie: Wojsław Brydak
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7510-180-5
OPIS:

Zima roku 1944. Przed paroma miesiącami w rodzinnym afrykańskim miasteczku Ali Banan uczył się fachu kowala. Teraz z karabinem przemierza Birmę. Jest żołnierzem armii brytyjskiej. Ma czternaście lat. Jego drużyna operuje w dżungli, daleko za linią frontu – na zdradzieckim terytorium, w którym równie łatwo o kulę japońskiego snajpera jak o chorobę. Walczący na obcym kontynencie półżywi z wyczerpania afrykańscy żołnierze nie tracą jednak ducha.


OCENA:

Oszczędna w słowach opowieść o wojennej przygodzie czternastoletniego chłopaka, przygodzie, która zamieniła się w piekło rzeczywistości. Młodzieńcze marzenia i wyobrażenia skontrowano bolesną codziennością zmagań z własnymi słabościami w przeklętej dżungli Birmy. Bandele posługując się precyzyjnym językiem doskonale oddał mit czinditów – wielonarodowej formacji brytyjskiej armii, która oprócz walki z japońskim wrogiem, musiała przede wszystkim stawić czoła dżungli. Talent afrykańskiego autora do snucia ciekawych fabuł objawia się w tej książce pod różnymi postaciami. Warto znać.

AUTORFerdinand von Schirach
TYTUŁPrzestępstwo
Tłumaczenie: Jakub Ekier
Wydawnictwo: Foksal
Data wydania: 2014
ISBN:978-83-2800-956-1

OPIS:

“Przestępstwo” Ferdinanda von Schiracha to jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat, sensacyjny bestseller w Niemczech i na świecie.
“Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska”. Te słowa wuja Ferdinanda von Schiracha, od których nie tylko zaczynał historie z sali sądowej, ale które również uczynił wstępem listu napisanego tuż przed samobójczą śmiercią, mogłyby stać się mottem “Przestępstwa”.
Bohaterami jedenastu krótkich, precyzyjnych opowiadań są zabójcy, dilerzy, prostytutki i szaleńcy. Kryminalne historie mają formę przypowieści traktujących o kondycji ludzkiej, o cienkiej granicy między wielkością a upadkiem, o względności takich pojęć jak: wina, kara i przestępstwo. Autor pokazuje świat wymykający się jednoznacznym ocenom, zmuszający do weryfikacji niepodważalnych, wydawałoby się, przekonań i sądów.

OCENA:

Zbiór jedenastu opowieści z praktyki adwokackiej autora, to zbiór studiów postaci w najczystszej formie. Każde z nich mogłoby się stać kanwą całej powieści, a jednak Niemiec w błyskotliwy sposób opowiada całe historie w kilkunastu stronach. Jego zmysł obserwacji i umiejętność opowiadania stworzyły niezwykłe portrety w których nic nie jest oczywiście, nawet wina, bo jak powiada wuj autora: Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska.

 

AUTOR: Trudi Canavan
TYTUŁ: Gildia magów
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-62170-53-1
OPIS:

Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem – wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć – i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

OCENA:

Uwielbiana przez polskich czytelników Trudi Canavan, serwuje czytelnikowi sztampową opowieść od zera do bohatera. Co prawda wszystko to opakowane jest prostym, ale dobrze czytającym się językiem, to nie rozumiemy fenomenu tej pisarki. Nic nadzwyczajnego, w dodatku opartego na znanych kliszach.

AUTOR: Karel Capek
TYTUŁ: Krakatit
Tłumaczenie: Emilia Witwicka
Wydawnictwo: Biblioteka Gazety Wyborczej
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-268-0501-1
OPIS:

Karel Čapek na początku XX wieku opisywał w swoich powieściach, jak w przyszłości będzie upadał świat. Opowiadał więc o naszych czasach. Tym razem (w „Krakaticie” z roku 1922) lekko, przyjemnie i sensacyjnie. Zaś film Otakara Vávry nakręcony według tej książki ma urok filmów science-fiction sprzed epoki filmów science-fiction (powstał w 1948 roku).

OCENA:

Krakatit to kolejny przykład znakomitej czeskiej prozy. Capek w swojej książce snuje opowieść, która równie dobrze mogłaby się wydarzyć dzisiaj, w dobie komputeryzacji, konsumpcyjnego stylu życia i wszędobylskich technologii, których nikt tak naprawdę nie kontroluje. Mimo zdarzających się dłużyzn i przestojów, powieść Czecha czyta się znakomicie, a to ze względu na niewątpliwy talent autora. Komizm w zderzeniu z przerażającymi faktami jest wielkim plusem tej książki, która jako całość, naprawdę jest znakomita.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top