Podróże

Podróże z żartem: skały Teplickie i Adrszpaskie

2

Tuż przy granicy czesko-polskiej można odnaleźć miejsce niezwykłe. Cudowny twór natury, który przyjęto nazywać “skalnym miastem”. Właściwie zespół niesamowitych skalnych konstrukcji tworzą dwa oddzielne miejsca, z których każde odznacza się swoim niepowtarzalnym urokiem.

DaneTeplice nad Metují
Liczba mieszkańców1,616
Powierzchnia56,04 km2
PowiatNáchod
Kod pocztowy
549 57
Kraj związkowyHradec Králové
Strona internetowawww.teplicenadmetuji.cz

Znak města Teplice nad Metují

Troszkę historii…

Skalne Miasto w okolicach Teplic nad Metują oraz Adrszpachu znane było okolicznym mieszkańcom od wieków. To tu szukali schronienia w momentach przełomowych historii, napadach bandytów czy obcych armii. Dopiero XVIII wiek przyniósł zwiększone zainteresowanie tym miejscem wraz z pojawieniem się Ślązaków. Z 1723 roku pochodzi pierwsza próba geograficznego opracowania Skalnego Miasta, zaś najstarszą mapę datuje się na 1789 rok. Najstarszy wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi zaś z 1739 roku. Już od tamtych czasów okolicę zyskującą na popularności odwiedzało wiele znanych postaci, do których należeli królowa pruska Luisa, król polsko-saski Fryderyk August, cesarze austriaccy Józef II oraz Karol oraz Johann Wolfgang von Goethe. 

Adersbacher Steine Königgrätzer Kreises gemahlt von Joann Venuto 1819.jpg
Panorama Skalnego miasta na obrazie Joanna Venuto z 1819 roku.

W 1824 potężny pożar wypalił pokrywającą skały roślinność, odsłaniając zapierające dech w piersiach widoki formacji skalnych. Od tego czasu sieć szlaków turystycznych po Skalnym Mieście jest ciągle rozbudowywana.

Skały Adrszpasko-Cieplickie - Czechy - Wirtualny przewodnik turystyczny -  navtur.pl


Ciekawostki

  • Narodowy Rezerwat Przyrody skał Adrszpasko-Teplickich wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumowszczyzny.
  • Na terenie Skalnych Miast stwierdzono występowanie kilkunastu gatunków roślin, nie spotykanych nigdzie indziej na tej wysokości. Należą do nich: Viola biflora (fiołek dwukwiatowy), Lunaria rediviva (miesięcznica trwała), Atyhyrium distentifolium (paproć górska), Cicerbita alpina (modrzyk górski), Homogyne alpina L (podbiałek alpejski).
  • Także fauna okolic należy do ciekawych. Można tu spotkać nawet żmiję zygzakowatą.
Duch Gór na straży Skał Adrszpaskich.

No to zwiedzamy…

Po zakupieniu biletów i przekroczeniu wejścia do Skał Adrszpaskich naszym oczom ukazuje się zapierający dech w piersiach widok jeziora w dawnej piaskowni. Wokół niego prowadzi 1,5 – kilometrowa trasa okrężna z miejscami do odpoczynku

TIC Adrszpach
Dolni Adršpach 26, 549 57
www.skalyadrspach.cz
Otwarte codziennie od 8:00 do 18:00.
Cennik: 120/80 Kč
Parking: 150 Kč

Widok na zalany kamieniołom piasku, wokół którego prowadzi trasa okrężna z miejscami do odpoczynku.   Sceneria niczym z Władcy Pierścieni.

My natomiast ruszamy w prawo, dróżką prowadzącą nieopodal skały zwanej Dzbanem i docieramy do rozwidlenia. To przy nim znajduje się jedna z najwspanialszych form skalnych, jakie tutaj znajdziemy. Chodzi o tzw. Głowę Cukru (Homole cukru), czyli wysoką na 52 metry i ważącą 40 000 kilogramów skałę przypominającą bałwana. Nasze kroki kierujemy dalej przez niewielki mostek nad rzeczką Metują, do której w tym miejscu wpada potok Rzerzichowy. Następnie naszym oczom ukazuje się chyba najbardziej charakterystyczny obiekt Skalnego Miasta, a więc Brama Gotycka zbudowana w 1839 roku, jako wejście do skalnych wąwozów. Wrażenie robi jej wkomponowanie w skały.

Po przekroczeniu bramy nasza droga wiedzie malowniczym szlakiem w stronę Słoniowego rynku. Następnie możemy przyjrzeć się kolejnym fantastycznym formom skalnym: Ząb, Diabelski Most, Wieża Elżbiety oraz Gromowy kamień. Po kilkudziesięciu metrach docieramy do kolejnego rozwidlenia szlaku.

Jeden z malowniczych, niewielkich wodospadów w Skalny Mieście.

Skręcając w lewo udamy się w stronę Wielkiego Wodospadu i niewielkiego jeziorka, po którym za opłatą można popływać łódką. Po drodze zobaczymy właśnie tzw. Wielki Wodospad, z którego woda wpada z wysokości 16 metrów oraz popiersie Johanna Wolfganga von Goethe, który odwiedził to miejsce w 1790 roku. Zanim jednak dotrzemy do jeziorka miniemy jeszcze Mały Wodospad i schody prowadzące nad kotlinę. Wybierając tą drogę ominiemy jezioro z prawej strony i w końcu przechodząc nad rzeczką Metują udamy się w stronę Skał Teplickich. 

Kram z piernikami.

Jeżeli na rozstajach skręcimy w prawo udamy się do dalszej części Skał Adrszpackich udostępnionych turystom po raz pierwszy w 1890 roku. Po kilku chwilach przed nami wyłoni się znak rozpoznawczy Skalnego Miasta, czyli mityczni Kochankowie, ta formacja od podstawy doliny mierzy około 100 metrów wysokości i przypomina obserwującym ją pocałunek dwóch kochanków. Następnym obowiązkowym punktem na trasie są punkty widokowe na wierzchołki Gilotyn, Kochanków i na Starostę. Po dalszej wędrówce dochodzimy do rozstajów przy Głowie Cukru i udajemy się do wyjścia. 


TEPLICKÉ SKÁLY
Střmenské podhradí,
549 57 Teplice nad Metují
http://www.teplickeskaly.com
Otwarte codziennie od 8:00 do 18:00.
Cennik: 120/70 Kč
Parking: 100 Kč

Zwiedzanie Skał Teplickich rozpoczynamy po zakupieniu biletów w kasie. Na przejście całej trasy należy zarezerwować co najmniej trzy godziny. Ruszamy przed siebie. Pierwszym przystankiem staje się tzw. Echo, czyli rozdroże szlaków turystycznych obok którego mieści się drewniana altanka. Skręcając w prawo możemy udać się Wilczym Wąwozem w kierunku Skał Adrszpaskich. My jednak kierujemy się przed siebie.

Widok ze Strzemienia.

Po prawej stronie szlaku wznosi się Strzemię czyli średniowieczny zamek strażniczy, zbudowany na szczycie skał. Wznieśli go właściciele Skalicy (miejsca dobrze znanego wszystkim fanom gry komputerowej Kingdom Come: Deliverance), w połowie XIII wieku. Droga do niego wiedzie stromymi schodami (jest ich około 300) i drabinkami. Został on zniszczony najprawdopodobniej w czasie wojen husyckich, a następnie rozebrany kamień po kamieniu przez miejscową ludność; posłużył później do budowy okolicznych wsi. Znajduje się tam obecnie na pozostałościach po nim doskonały punkt widokowy.

Idąc dalej szlakiem mijamy Skalną Bramę, gdzie mieści się tablica upamiętniająca wizytę w tym miejscu Goethego. Po chwili docieramy do rozdroża przy Skalnej Narzeczonej, nad którym góruje Wieża Strażnicza. Skręcamy w lewo i udajemy się najpierw przez Mały Plac Świątynny a później Duży Plac Świątynny, gdzie można się dostać do Świątyni czyli niewielkiego wąwozu otoczonego siedemdziesięciometrowymi Świątynnymi Ścianami, gdzie w XIX wieku grano dla turystów na katarynce. Z kolei po drugiej stronie znajduje się Skalna Kaplica, do której prowadzą wąskie, wykute w skale schody.

Schody dla odważnych…

Podążając dalej szlakiem wzdłuż Ogrodu Karkonosza po prawej stronie zauważymy Sfinksa, który cieszy się olbrzymią popularnością wśród wspinaczy. Po kolejnych 400 metrach docieramy do położonego po prawej stronie Śledzika. Po kolejnych kilkuset metrach docieramy do przejścia między skałami, które jest najwyżej położonym miejscem na tym szlaku turystycznym. Idąc dalej po lewej stronie zauważymy Skalny Amfiteatr a wkrótce także rozdroże. Droga w lewo prowadzi w stronę malowniczej wieży widokowej na Cap, my jednak udajemy się prosto w stronę Niedźwiedzia Polarnego. Następnie idąc Doliną Anny docieramy do Sybiru czyli wąskich jarów położonych między wysokimi skałami, gdzie można napotkać wiele ciekawych okazów botanicznych. No i na końcu, dochodzimy do kasy przy wejściu.


Co jeszcze udało nam się zobaczyć w okolicy?

W okolicy znajduje się poza tym kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia i zobaczenia. Na pewno warto dotrzeć do pałacyku Bischofstein. Droga do niego prowadzi zielonym szlakiem z Teplic nad Metują i wiedzie malowniczą dróżką przez Dwadzieścia trzy mosty wprost do najwyższego miejsca na terenie Skalnego Miasta – wieży widokowej na Cap. Następnie można zejść na dół w stronę pałacyku Bischofstein i położonych w pobliżu ruin zamku Skały. Same Teplice nad Metują oferują niewiele, choć można tam znaleźć kilka lokali z dobrą, czeską kuchnią. Godne uwagi są kościoły (Kostel Panny Marie Pomocné i Kostel svatého Vavřince) oraz pustelnia dawnego zakonu iwanitów. W Adrspach można zobaczyć ruiny barkowego zamku z późniejszymi elementami neorenesansowymi. W pobliżu znajduje się także miasto Borumov, gdzie warto zajrzeć choćby na chwilę, nie tylko ze względu na ładny rynek z kamieniczkami, ratuszem i kolumną Maryi, a także klasztorem, ale również ze względu na Borumovskie Ściany (Broumovské stěny), która są mniejszą, ale równie malowniczą kopią Skalnego Miasta.  


   Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top