Ciekawe Mity i legendy

Mity i Legendy #14: Jackalope

Jackalopepc

Jackalope to wytwór bujnej wyobraźni północnoamerykańskich myśliwych. Stwór będący hybrydą zająca i antylopy widłorogiej, ewentualnie jelenia. Te mityczne stwory urosły w Stanach Zjednoczonych nie tylko do roli lokalnego mitu, ale i olbrzymiej atrakcji turystycznej.

Unlucky_Jackalope_4891624513


KTO

Jackalope to połączenie słów jackrabbit czyli zając oraz antelope – antylopa.

W stanie Wyoming skąd wywodzi się to legendarne zwierze występują trzy gatunki zajęcy: zając wielkouchy (Lepus californicus), zając białoogonowy (Lepus townsendii) oraz zając amerykański (Lepus americanus). Jeśli zaś chodzi o antylopę to tak naprawdę jest to antylopa widłoroga (Antilocapra americana), zwana także widłorogiem amerykańskim.  Dorosłe egzemplarze tego gatunku dorastają do około 1 m wysokości, ważą do 68 kg i mogą biegać ze stałą prędkością zbliżającą się do 97 km/h.

indeksg


GDZIE

Jackalope to objaw wybujałej wyobraźni mieszkańców zachodniej części Ameryki Północnej. Nie można zapominać jednak, że i inne nacja, szczególnie Niemcy wymyślili, często jeszcze przed amerykanami swoje własne wersje zmutowanych zająców lub innych połączeń kilku gatunków zwierząt:

  • Blutschink (Tyrol),
  • Bunyip (Australia),
  • Dahu (Szwajcaria, Francja),
  • Dilldapp (Niemcy),
  • Wolperting (Bawaria),
  • Elwetritsch (Palatynat),
  • Hanghuhn (Turyngia),
  • Rasselbock (Turyngia i Saksonia),
  • Skvader (Szwecja),
  • Tatzelwurm, czyli robak z pazurami (region alpejski),

o niektórych z tych stworzeń na pewno napiszemy w jednym z kolejnych części cyklu.

Generalnie w wielu kulturach świata występują takie hybrydy, część z nich za pewne swe istnienie wywodzi od choroby, zwanej wirusem brodawczaka Shope’a. W Ameryce Środkowej, mitologiczne odniesienia do stworzenia z rogatego królika można znaleźć w legendach Huichol. Opowieści o króliczym jednorożcu pojawiają się w XIII-wiecznej Persji. W Europie rogaty królik pojawił się w średniowiecznym i renesansowym folklorze Bawarii i reszty południowych Niemiec. Rogate króliki i zające pokazywano również w ówczesnych księgach uczonych i przyrodników. Wspomina o nich XVII-wieczna Historiae Naturalis de Quadrupetibus Libri Joannesa Jonstonusa czy ilustracje Jorisa Hoefnagela (1522-1600). Dla większości jednak uczonych z tego okresu oczywistym było, że istnienie rogatego zająca można włożyć między bajki.


WYGLĄD

Istnieje wiele wersji jackapole, jednak zawsze jest to zając z rogami. Rogi te pochodzą od różnych zwierząt: łosi, jeleni, danieli,

Jackalope__SciiFii_


TRADYCJA

Jackapole został spopularyzowany przez myśliwych, szczególnie braci Douglasa (1920-2003) i Ralpha Herricków. W młodości uczyli się ono taksydermii na odległość. Swój pierwszy egzemplarz zająca z porożem jelenia sprzedali za 10 dolarów Royowi Ballowi, który wystawił ją w hotelu La Bonte w Douglas w stanie Wyoming. Wypchane zwierzę wywołało sensację, a bracia z żyłką  do interesów zaczęli produkować spreparowane stworzenia seryjnie. Jeszcze w 2003 roku syna Ralpha, Jim Herrick trudnił się preparowaniem kolejnych hybryd.

Jackalopepc

Legenda prawdopodobnie sięga obserwacji królików, u których na skutek choroby wirusowej (wirus brodawczaka Shope’a) na uszach, głowie i ciele pojawiły się guzy przypominające rogi. Po raz pierwszy ta przypadłość została opisana w jednym z czasopism medycznych w 1933 roku przez lekarza Richarda E. Shope’a.

Terminem antelope jack rabbit określa się również gatunek królika występujący w południowo-zachodniej części USA, który charakteryzuje się wyjątkową szybkością i bardzo długimi uszami, co z kolei mogło być inspiracją dla tej fantazji.


IMPLIKACJE

Do dzisiaj Jackapole stanowią ogromną atrakcje turystyczną a przyjezdni tysiącami kupują wypchane egzemplarze. W stanie Wyoming stosowane są nawet specjalne ostrzegawcze znaki drogowe. Dodatkowo wydaje się olbrzymią ilość zezwoleń myśliwskich na odstrzał tego fikcyjnego stworzenia. Nieformalną stolicą Jackalope stało się Douglas, gdzie znajduje się nawet ponad dwumetrowy pomnik tej istoty, w czerwcu świętuje się dzień Jackapole, a miejscowa izba handlowa wydaje fikcyjne pozwolenia na polowanie na niego jedynie w dniu 31 czerwca (data nieistniejąca, bo czerwiec ma 30 dni), od północy do 2 rano. Myśliwy musi mieć IQ większe niż 50, ale nie większe niż 72. Warto zaznaczyć, że niektóre sklepy w Douglas sprzedają mleko z Jackapole.

undefined

Postać Jackalope jest popularna w amerykańskiej literaturze dziecięcej i beletrystycznej. W popularnej, wydanej w 2010 roku grze Red Dead Redemption jednym z wyzwań czekających na graczy jest upolowanie i oskórowanie tego stwora. w wydanej dwa lata później grze Guild Wars 2 Jackalope może stać się domowym mini zwierzątkiem. 


©http://empiresilesia.pl

Back To Top