Ciekawe Historyczne kadry

Historyczne Kadry #10: Śniadanie na szczycie drapacza chmur.

1200px-Lunch_atop_a_Skyscraper

Jedna z najbardziej znanych fotografii w dziejach przedstawia jedenastu mężczyzn w warunkach, które dzisiaj wydaja się prawie nierealne, a u wielu wywołują dreszcz przerażenia.

Slajd 9 z 83

Kiedy?: 

20 września 1932. Fotografia ukazała się New York Herald Tribune – w niedzielę 2 października 1932 roku.

Gdzie?:

Ge Building (259m), na Rockefeler Plaza.

Kto?:

Charles C. Ebbets. Był jednym z trzech fotografów, którzy dokumentowali proces powstawania trzydziestego budynku Rockefeller Plaza; wykonał on wtedy około 300 zdjęć. Tożsamość autora do dzisiaj nie jest pewna, a autorstwo Ebbets’a jest wynikiem całej serii badań nad fotografią i wynikiem ustaleń historyków.  

Tło:

Ge Building jest najwyższym budynkiem kompleksu Rockefeler Plaza, a przy tym 8 najwyższym w Nowym Yorku. Zaprojektowała go agencja The Associated Architects, a sama konstrukcja opiera się na sztywnej ramie stalowej.

Kadr:

Trzeci od lewej to Joseph Eckner, czwarty od lewej nazywa się Michael Breheny, piąty od lewej to Albin Svensson, a szósty od lewej to John Patrick Madden. Pierwszy z prawej to słowacki drwal i stolarz Gustáv Popovič z wioski Vyšný Slavkov.  Na początku II wojny światowej wrócił na Słowację i został farmerem, natomiast pod koniec wojny zginął od granatu w swojej wiosce. Trzeci od prawej to Joe Curtis, a czwarty od prawej to rzekomo Irlandczyk Francis Michael Rafferty ze swoim irlandzkim przyjacielem Stretch Donahue siedzącym z jego prawej.

Nikt tutaj nie martwi się kwestiami BHP, a w dłoni jednego z mężczyzn tkwi nawet butelka whiskey.

Jedna z osób widocznych na zdjęciu wysłała ją jako pocztówkę do domu, do Słowacji. Do swojej żony Mariski Popowic napisał Kochana Marysieńko, nic się o mnie nie martw. Jak widzisz, ciągle mam butelkę w ręku. Całuję, Gustav.

Od początku fotografia wywołała falę spekulacji nad autentycznością kadru.Uważano, że została wykonana na ziemi o czym miało świadczyć kilka szczegółów, w tym ułożenie nóg bohaterów.

Dzisiaj uważa się ja jednak za prawdziwą.

Znany trener piłkarski Alex Ferguson za pomocą tej fotografii starał się wytłumaczyć swoim piłkarzom, że 11 mężczyzn musi często współpracować ze sobą w trudnych warunkach.

Inne kadry:

Współczesna wersja słynnego zdjęcia, zrobiona w Londynie.
Lunch atop a Skyscraper lunch na szczycie drapacza chmur
Rzeźba czasowa na Times Square.

Bibliografia

  • http://historiajednejfotografii.blogspot.com/2012/07/lunch-atop-skyscraper.html
  • https://www.national-geographic.pl/historia/znasz-to-zdjecie-ale-czy-znasz-jego-historie-pozdrowienia-z-wysokosci-256-metrow-nad-ulica

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top