Gry

Gry planszowe #1: Carcassonne

pic2720100

Carcassonne to jedna z najpopularniejszych gier planszowych w historii i zarazem doskonała rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Gra łączy w sobie prostotę zasad, ogromną grywalność, ładną zawartość i ten niemierzalny element, który sprawia, że jedna rzecz jest świetna, a druga przeciętna. Absolutny klasyk gier planszowych

Autorem gry jest Klaus-Jurgen Wrede, dla którego Carcassone było pierwszą wydaną grą. Już w roku premiery odniosła ona gigantyczny sukces, sprzedając się w 700 000 egzemplarzy w Niemczech. Do czasów obecnych przetłumaczono ją na 25 języków i sprzedano ponad 10 000 000 zestawów. Carcassone stało się wielką francuszczyzną – produkuje się koszulki, kostki do gry i inne gadżety. Powstało kilkanaście większych i mniejszych dodatków, a także organizowane są mistrzowska krajowe i świata, w których triumfował nawet zawodnik z Polski.

e1e7e3bb0c742cf43212f8e131da700be78c3d5c

Gra polega na układaniu losowo wyciąganych kwadratów, zwanych także kafelkami, tworzących planszę na stole lub innej płaskiej powierzchni. Każdy z kartoników przedstawia jakiś element planszy – miasto, zamek, drogę, łąki, rzekę i tak dalej – a całą zabawa polega na takim dopasowaniu układanych fragmentów mapy, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Obiekty stają się nasze, gdy położymy na nim swój znacznik, ale uwaga, ich liczba jest ograniczona. Im więcej elementów leży na stole, tym więcej punktów jest do zdobycia, może się także okazać, że nagle połączymy dwa ogromne miasta w jedno zdobywając bardzo dużo punktów. Gdy ukończymy jakiś element, zdobywamy punkty, a znacznik z powrotem trafia do wolnej puli i można go wykorzystać ponownie. Gra trwa do momentu wykorzystania wszystkich kartoników.  

Jakość wykonania jest wysoka. Do zagrania w nią wystarczy zaledwie dwóch graczy, choć można grać również w sześć osób (w edycji pierwszej w 5 osób). W sumie w zestawie podstawowym otrzymujemy 72 kafle terenu (lub 84 płytki w zależności od wydania), 40 pionków “robotników” w 5 kolorach (lub 48 pionków w 6 kolorach), plansze punktacji oraz instrukcję. Rysunki są ładne i wykonane starannie, podobnie jak ich druk. Wyraźny zielony kolor na którym namalowana miasta, ogrody, klasztory i drogi ułatwia rozgrywkę i wygląda bardzo estetycznie. Same kafle zostały zrobione z grubego kartony, a pionki są drewniane. 

Zestaw można jednak znacznie rozbudować, a to za pomocą wielu dodatków oraz mniejszych i większych rozszerzeń, które czasami niemal całkowicie przebudowują rozgrywkę. Warto zaznaczyć, że podstawowa wersja najczęściej sprzedawana jest już z dwoma rozszerzeniami: Opatem oraz Rzeką.

1515

Gra ta to doskonała rozgrywka familijna. Można w nią grać całą rodziną, a wersja podstawowa jest na tyle prosta, że zasady działania zrozumieją również młodsze dzieci, dlatego śmiało można grać już z siedmiolatkami. Sama rozgrywka mimo, że losowa, posiada także aspekty strategiczne, wymaga myślenia i planowania. Pojedynek pomiędzy dwoma graczami trwa z reguły od 20 do 40 minut i zapewnia prawdziwe emocje z rywalizacji. Ważnym aspektem jest to, że zasady są bardzo proste,więc można wytłumaczyć je już w trakcie rozgrywki.


Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top